ul. Mariacka w Katowicach / fot. Infokatowice.pl

Statystyki Ośrodka Medycznego Tommed w Katowicach wyraźnie wskazują niepokojący wzrost zachorowań na raka piersi wśród młodych kobiet, które są najsłabiej edukowane i pomijane w badaniach przesiewowych. To właśnie profilaktyka w młodszych grupach wiekowych stanie się nowym elementem kampanii informacyjnej w ramach rozpoczynającego się 1 października miesiąca walki z rakiem piersi.

Od lat październik jest miesiącem walki z rakiem piersi i od lat Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Chorób Kobiecych oraz Schorzeń Sutka Tommed włącza się aktywnie w akcje promujące profilaktykę. Tym razem Ośrodek Tommed prowadzić będzie kampanię skierowaną do młodych kobiet, powyżej 25 roku życia.

Reklama

– Najmłodsza pacjentka operowana w naszym szpitalu urodziła się w 1990 roku. Chcemy skuteczniej dotrzeć do takich kobiet, najlepiej zdążyć przed rakiem. – podkreśla dyrektor generalny Tommedu Tomasz Bula. Najmłodsza zdiagnozowana chora ma 21 lat.

Statystki Tommedu są zatrważające. W ciągu ostatnich pięciu lat raka piersi wykryto u 1240 kobiet ( którym udzielono w sumie 6184 świadczeń diagnostyczno – leczniczych). Wykonano 864 operacje raka piersi.

2010 r. – 77 wykonanych operacji
2011 r. – 97 wykonanych operacji
2012 r. – 136 wykonanych operacji
2013 r. – 145 wykonanych operacji
2014 r. – 132 wykonanych operacji
2015 r. ( do lipca) 277 wykonanych operacji

Wśród tych kobiet 243 miały poniżej 50 lat (19,6%). Wykonano u nich 174 operacje raka piersi. Z tej grupy 67 kobiet (38 %) były to pacjentki poniżej 40 – tego roku życia.

Liczba wykonanych operacji z podziałem na wiek (poniżej 50 roku życia). 174 operacje w latach 2010 – 2015 (lipiec)

25 lat – 1 operowana pacjentka
26 – 30 lat – 5 operowanych pacjentek
31 – 35 lat – 17 operowanych pacjentek
36 – 40 lat – 44 operowane pacjentki
41 – 45 lat – 57 operowanych pacjentek
46 – 50 lat – 50 operowanych pacjentek

Ośrodek przygotował kampanię informacyjną dotyczącą wykrywania raka piersi w młodym wieku, aktywnego włączania się lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej w profilaktykę ze szczególnym uwzględnieniem młodych kobiet z grup ryzyka.

– Chcemy, by jak najwięcej młodych kobiet uświadomiło sobie, że granica wieku jeśli chodzi o raka piersi niepokojąco się obniżyła. Od lat uczestniczymy w profilaktyce wykrywania raka poprzez przesiewowe badania mammograficzne dla kobiet powyżej 50 – tego roku życia. Młodszym kobietom proponujemy badania USG w naszym ośrodku – podkreśla Tomasz Bula.

Kampanię wsparł Urząd Miasta w Katowicach.

– Przedsięwzięcie mające na celu promowanie działań profilaktycznych oraz podnoszenie poziomu wiedzy na temat kobiecych chorób nowotworowych zasługuje na pełne uznanie i poparcie – stwierdził prezydent Marcin Krupa. – Mam nadzieję, że to wydarzenie przyczyni się do poszerzenia wiedzy na temat bardzo poważnego problemu, jakim jest choroba nowotworowa u młodych kobiet oraz spotka się z szerokim zainteresowaniem – dodał.

Kampanię rozpocznie konferencja prasowa, przybliżająca wyniki analiz danych zebranych na przestrzeni ostatnich 5 lat. Gościem specjalnym będzie profesor Adam Maciejewski. Współpracujący od kilku lat z ośrodkiem wielki autorytet w dziedzinie leczenia i operowania raka promuje akcje w środowiskach medycznych i naukowych.

10 października w szpitalu na Żelaznej 1 zorganizowana zostanie Biała Sobota. Mieszkanki Katowic będą mogły za darmo zrobić badania USG piersi, mammografię oraz skorzystać z porad lekarzy onkologów. Porad pacjentkom udzielać będzie m.in. dr n. med. Wojciech Poborski, specjalista onkologii klinicznej, ordynator Oddziału Onkologicznego Szpitala im. Stanisława Leszczyńskiego w Katowicach.

Istotnym elementem kampanii będzie bieg w Katowicach pod hasłem „Zdążyć przed rakiem” 17 października. Na zakończenie w ośrodku zorganizowane zostaną warsztaty dla kobiet po operacji piersi pod hasłem „Razem silne”. Poprowadzi je współpracująca z Tommed arteterapeutka Aleksandra Mieczkowska. Pani Aleksandra 7 lat temu sama przeszła operację raka piersi. Teraz wspiera inne kobiety walczące z rakiem odwiedzając je w szpitalu i organizując dla nich terapię wsparcia.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 − 6 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.