Telefon leżący na stole

Katowice rozwijają system wsparcia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Podczas posiedzenia Komisji Edukacji omówiono działania profilaktyczne oraz funkcjonowanie miejskiego telefonu zaufania działającego codziennie w godzinach 16:00–24:00.

Temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży był jednym z głównych punktów ostatniego posiedzenia Komisji Edukacji Rady Miasta Katowice. Urzędnicy oraz przedstawiciele miejskich instytucji przedstawili działania prowadzone w zakresie profilaktyki kryzysów psychicznych, uzależnień i prób samobójczych wśród młodych mieszkańców.

Jak podkreślano podczas obrad, miasto stawia przede wszystkim na działania profilaktyczne oraz możliwie szybkie wychwytywanie pierwszych sygnałów kryzysu.

Wśród najważniejszych form wsparcia wymieniono działalność świetlic środowiskowych i placówek wsparcia dziennego prowadzonych zarówno przez miasto, jak i organizacje pozarządowe. Z takiej pomocy regularnie korzysta ponad tysiąc dzieci i młodzieży. W placówkach pracują wychowawcy, psychologowie i pedagodzy, którzy pomagają młodym osobom oraz ich rodzinom.

Podczas komisji dużo uwagi poświęcono również miejskiemu telefonowi zaufania. Jak poinformowano, w 2026 roku został on wyraźnie sprofilowany pod kątem dzieci i młodzieży.

Telefon działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 16:00 do 24:00. Dyżurują przy nim osoby pracujące na co dzień z młodzieżą i mające doświadczenie w sytuacjach kryzysowych. Z pomocy mogą korzystać zarówno dzieci i nastolatki, jak i rodzice czy osoby szukające informacji o dostępnych formach wsparcia.

– Chodziło o stworzenie miejsca, gdzie młodzi ludzie będą mogli anonimowo porozmawiać o swoich problemach i uzyskać realną pomoc albo wskazanie, gdzie dalej się zgłosić – podkreślano podczas posiedzenia komisji.

Przedstawiciele miasta zwracali uwagę, że liczba problemów psychicznych wśród młodzieży rośnie, dlatego coraz większe znaczenie mają lokalne systemy wsparcia dostępne szybko i bez zbędnych formalności.

W trakcie obrad przypomniano także, że w sytuacjach kryzysowych wsparcie zapewniają m.in. ośrodki interwencji kryzysowej, poradnie psychologiczne oraz miejskie programy profilaktyczne finansowane z funduszu przeciwdziałania uzależnieniom.

Źródło: Komisja Edukacji Rady Miasta Katowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.