Burowiec / foto: Michał Bulsa

Budżet obywatelski: Burowiec stracił szansę na dzielnicowe boisko i to pomimo prawidłowego, fachowego przygotowania wniosku. 

Mieszkańcy Burowca w ramach II edycji budżetu obywatelskiego zaproponowali budowę wielofunkcyjnego boiska ze sztuczną nawierzchnią. Zebrali wymagane podpisy, przygotowali rzetelny wniosek, jednak kilkanaście dni temu ich propozycja została odrzucona przez urzędników na etapie weryfikacji. Powód? Włodarze Katowic rozpatrują propozycję własnego pomysłu na inwestycję w tym samym miejscu. Rzeczony „tajny” pomysł, nie był nigdzie publicznie przedstawiony, co jednak najgorsze – ani nie gwarantuje realizacji planowanej przez miasto inwestycji, ani też nie musi kolidować z budową boiska. Mieszkańcy czują się oszukani i pozostawieni na lodzie, bo choć z działaniem spóźnił się urząd i miał trzy miesiące na naprawienie błędu, za ten ostatni zapłaci społeczność Burowca.

Tu boisko znaczy wszystko

Wiosną 2015 roku na Burowcu zrobiło się głośno o projekcie budowy wielofunkcyjnego boiska ze sztuczną nawierzchnią. Zanim rozpoczęły się prace nad wnioskiem, pomysłodawcy zadbali o sprawdzenie dwóch zasadniczych kwestii: jak na propozycję takiej inwestycji zareagują pozostali mieszkańcy dzielnicy oraz czy na Burowcu jest dostatecznie dużo miejskiego terenu, aby boisko w ogóle powstało.

Reklama

Po szerokich analizach wybrane zostały tereny zielone przy ul. Hallera na wysokości filii Miejskiego Domu Kultury Szopienice-Giszowiec. Teren o powierzchni ponad 5 ha w całości należy do miasta i przez sam magistrat został wskazany jako możliwy do wykorzystania w budżecie obywatelskim. Ponieważ entuzjazm sąsiadów był duży, grupa “Burowiec – Inicjatywa Mieszkańców” szybko przystąpiła do prac nad przygotowaniem wniosku, który w jej imieniu złożył historyk i autor 2 książek o Katowicach – Michał Bulsa.

Przygotować się najlepiej jak można

Na potrzeby wniosku sprawdzone zostały obowiązujące dokumenty planistyczne oraz strategiczne Katowic i wieloletnie plany inwestycyjne miasta a nawet lokalizacje podziemnych przewodów i rurociągów. Przeszukano kilkaset stron dokumentów – gromadzone informacje potwierdziły możliwość budowy boiska na działkach położonych przy MDK. Co więcej, aby nie narzucać urzędnikom jedynej słusznej propozycji umiejscowienia boiska – ostateczną lokalizację i tak wskaże dopiero projekt budowlany – do wniosku wpisano szereg działek, jako „rezerwę”.

Zgodnie z wytycznymi przekazanymi przez magistrat. Przedstawiciele Urzędu Miasta Katowice obiecali kontaktować się z wnioskodawcami w kwestiach wymagających dodatkowego wyjaśnienia lub doprecyzowania.

Lokalizacji przedsięwzięć plan tajny

26 sierpnia br. na stronach urzędu pojawiły się wykazy pozytywnie i negatywnie zweryfikowanych wniosków. Wynika z nich, że wniosek mieszkańców Burowca został odrzucony z uzasadnieniem, zgodnie z którym na tym samym terenie miasto planuje zbudować… jeden z trzech basenów, których trzy lokalizacje wielokrotnie podawano do publicznej wiadomości. Dlatego o szersze wyjaśnienie tej sprawy poprosiliśmy w magistracie.

– Zadanie 10/15/2015  pn.: „Boisko ze sztuczną nawierzchnią – dla młodzieży z prawdziwą pasją” zostało negatywnie zaopiniowane przez Wydział Rozwoju Miasta, ponieważ teren objęty wnioskowanym zadaniem stanowi jedną z czterech potencjalnych lokalizacji dla inwestycji miejskiej pn: „Budowa trzech basenów w dzielnicach” – informuje Dariusz Czapla, przedstawiciel magistratu. – Wniosek został zaopiniowany negatywnie na drugim etapie weryfikacji zadania (etap IIA) zgodnie z punktem pierwszym na karcie analizy zadania, tj. teren objęty wnioskowanym zadaniem jest przeznaczony na inny cel. – dodaje. – Zadanie pn.: „Budowa trzech basenów w dzielnicach” zostało wprowadzone do Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Katowice na lata 2015 – 2035 na sesji Rady Miasta 28 stycznia 2015r. Realizacja zadania zaplanowana jest na lata 2015-2018 – tłumaczy Czapla.

Czy pomysł, nawet konkretny, to już plan miasta?

Sprawdziliśmy protokoły z tegorocznych sesji Rady Miasta Katowice, ponadto wszystkie protokoły Komisji Infrastruktury i Środowiska, Komisji Rozwoju Miasta, Komisji Kultury, Promocji i Sportu, Komisji Budżetu i Komisji Górniczej. W żadnym protokole nie pada choćby sugestia, aby Burowiec był nową lokalizacją dla jednego z basenów. Informacji takiej brakuje również w uchwalonej Wieloletniej Prognozie Finansowej.

Co więcej, na tej samej sesji 28 stycznia, w trakcie której zaktualizowano Wieloletnią Prognozę Finansową, Prezydent Marcin Krupa osobiście potwierdził, iż rozpatrywane są tylko trzy lokalizacje basenów: na Zadolu, przy ul. Kościuszki oraz w Bogucicach. Żadna oficjalna wypowiedź przedstawiciela magistratu nie podaje lokalizacji tej inwestycji na Burowcu.

Informację taką znaleźć można tylko w jednym dokumencie, który nie sposób uznać za strategiczny. Jak informuje Biuro Prasowe magistratu, ogłoszenie o zamówieniu dotyczącym wykonania badań gruntu wskazuje na cztery potencjalne lokalizacje dla inwestycji. Zostało opublikowane 6 maja, na 9 dni przed końcem etapu składania wniosków do budżetu obywatelskiego i już po zakończeniu przez mieszkańców prac nad ich projektem.

Regulamin budżetu obywatelskiego wskazuje, iż warunkiem realizacji inwestycji jest niesprzeczność z planami miasta, ale już nie z pomysłami. Budowa basenu na Burowcu, do tego nieprzesądzona, nie znajduje się w żadnym dokumencie strategicznym, decyzji w tej sprawie nie podano do publicznej wiadomości w inny sposób. Nikt też nie skontaktował się z wnioskodawcą w trakcie weryfikacji, choć wydaje się, że uniknięcie tak olbrzymiego problemu było stosunkowo proste.

Mimo czterech rozpatrywanych lokalizacji, w Katowicach powstaną 3 baseny – oznacza to, że nie ma żadnej gwarancji budowy basenu w Burowcu. Teraz, za sprawą uznaniowej decyzji magistratu, prawdopodobnie nie powstanie także boisko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 − 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.