Biblioteka Śląska / foto: Ewa Waszut

Już w tym tygodniu zorganizowane zostanie pierwsze polskie wydanie Nocy Bibliotek. W wydarzeniu weźmie udział ponad 350 instytucji z całego kraju, w tym Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach oraz Biblioteka Śląska.

W sobotę 30 maja biblioteki publiczne i szkolne w całej Polsce zapraszają na Noc Bibliotek – wieczorno-nocną imprezę promującą czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać. W Katowicach do akcji przyłączyła się Biblioteka Śląska i Miejska Biblioteka Publiczna.

Program przygotowany przez Bibliotekę Śląską prezentuje się ciekawie. O godz. 18.00 w sali Parnassos odbędzie się koncert z cyklu MUzoSWEra, który przebiegnie pod hasłem „W rytmach gorącego lata…”. Uczestników wydarzenia czeka kolaż rytmów, znanych i lubianych piosenek w nowych, niekiedy zaskakujących aranżacjach w wykonaniu adeptów sztuki wokalnej Studia Wokalistyki Estradowej, działającego przy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Reklama

Muzyczną ucztę dla ducha dopełnią oczywiście książki. Tego wieczoru w holu głównym Biblioteki Śląskiej pojawią się – przygotowane specjalnie na tę okazję – strefy książki, gdzie można będzie się zrelaksować, czytając, a nawet zabrać do domu jedną wybraną spośród kilkuset publikacji. Strefy zostaną podzielone w ten sposób, by każdy indywidualnie mógł się do którejś z nich dopasować. Będzie więc strefa dla tych, którzy przy książce zasypiają od razu, zasypiają nieco później, dla tych, dla tych, którzy nie mogą zasnąć i dla tych, którzy nigdy nie śpią w nocy.

Książki, które zasilą strefy pochodzą ze zbiorów książnicy oraz z projektu Dyskusyjne Kluby Książki, realizowanego przez Instytut Książki i Bibliotekę Śląską od kilku lat. Wcześniej pozycje te były omawiane przez klubowiczów w czasie comiesięcznych spotkań. Wśród nich znajdują się bestsellery ostatnich lat. Tego wieczoru do rąk nocnych marków trafią m.in. książki takich autorów, jak: Carlos Ruiz Zafón, Doris Lessing, Paulo Coelho, Haruki Murakami, Hanna Krall, Andrzej Stasiuk i Dorota Masłowska.

Wydarzeniom towarzyszyć będą akcje „Słowo za jeden uśmiech” – dla tych, którzy słuchają koncertu oraz „Słowo za książkę” – dla tych, którzy czytają. Każda z osób odwiedzających w tym czasie bibliotekę będzie mogła napisać liścik do bibliotekarzy i wrzucić go do urny ustawionej obok stref książki. Najciekawsze uwagi i spostrzeżenia zostaną potem opublikowane na bibliotecznym Facebooku.

Miejska Biblioteka Publiczna organizuje Noc Bibliotek, pod szyldem Nocy Gier Planszowych w filii nr 16 przy ul. Wajdy 21 w Bogucicach. W programie przygotowano wiele interesujących atrakcji, w tym współczesne czytanie Lokomotywy Juliana Tuwima, spotkanie autorskie z Judytą Watoła i Dariuszem Kortko, a także konkurs na plakat zachęcający do czytania.

Poniżej program wydarzeń w filii nr 16. Początek o godzinie 18:00. Impreza potrwa do godziny 2:00 w nocy:

18.00 PRZEBIERZ SIĘ ZA ULUBIONĄ POSTAĆ Z KSIĄŻKI! – rozstrzygnięcie konkursu. Zachęcamy do przebrania się za ulubioną postać. Najciekawsze stroje zostaną nagrodzone.

18.30 Gry planszowe – nowoczesne hobby. Łukasz Piechaczek – prezentacja. Wydawnictwo Portal Games

19.00 WSPÓLNE CZYTANIE LOKOMOTYWY JULIANA TUWIMA

19.20 Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga Judyta Watoła i Dariusz Kortko – spotkanie autorskie

20.30 Frodo musiał, czy chciał zniszczyć Pierścień? Wolna wola w Śródziemiu Jan Oko – prezentacja na temat trylogii Władca Pierścieni J.R.R. Tolkiena. Portal KochamKsiążki.pl

Przez całą noc:

NOC GIER PLANSZOWYCH we współpracy z Portal Games i Mepel.pl.
Lubisz fabularne gry planszowe? Znudziło Ci się granie w gronie znajomych i chcesz poznać godnego siebie przeciwnika? Przyjdź do biblioteki, daj się porwać przygodzie.

KĄCIK DO CZYTANIA. Miejsce, w którym przez całą noc można bezkarnie… czytać książki. Na głos, po cichu, przy świetle latarki, leżąc albo siedząc.

KONKURS NA PLAKAT ZACHĘCAJĄCY DO CZYTANIA. Przez całą noc będzie można puścić wodze fantazji, wykorzystać swoje talenty i stworzyć, przy pomocy dostępnych materiałów, plakat promujący czytelnictwo. Najciekawsze projekty zostaną nagrodzone.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 + 3 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.