Sesja Rady Miasta Katowice / fot. InfoKatowice.pl

Radni miejscy zaproponowali, by obiekt sportowy przy ul. Kijowskiej w jednostce Ligota-Panewniki nazwać imieniem „Ida”, aby w ten sposób upamiętnić historyczną hutę, która działała w Kokocińcu w XIX wieku.

Z propozycja nadania nazwy kompleksowi sportowemu przy ul. Kijowskiej w Kokocińsu (teren jednostki Ligota-Panewniki) wystąpili radni Rady Miasta Katowice – Tomasz Maśnica, Magdalena Wieczorek i Witold Witkowicz. Jak sami podkreślają, nadanie imienia „Ida” obiektowi sportowemu służyłoby upamiętnieniu istnienia huty, której działalność wpisała się w historię Katowic.

Radni argumentują, że: [quote_box_center][…] obiekt sportowy w Kokocińcu położony jest w pobliżu miejsca, w którym istniała Huta „Ida”, wybudowana z woli księcia pszczyńskiego w latach 1845-1848, nazwana tak na cześć zmarłej żony Jana Henryka X Hochberga. Huta zlokalizowana była między skarpą, na której znajduje się dziś dyrekcja Nadleśnictwa Katowice, a rzeką Kłodnicą. Była dość nowoczesnym zakładem, wyposażonym w 2 opalane koksem wielkie piece, odlewnię, kotlarnię i baterię koksowniczą złożoną z 20 pieców. Początkowo dostarczano do niej węgiel z niewielkiej kopalni, położonej przy lesie szadockim, a gdy uruchomiono bocznicę „Idaweiche” – z kopalni węgla kamiennego w Murckach. W 1860 roku w hucie pracowało 13 robotników. Ich szychmistrzem był Antoni Lompa, syn Józefa, znanego krzewiciela polskości na Śląsku. Swój żywot „Ida” zakończyła z przyczyn ekonomicznych w latach sześćdziesiątych XIX wieku. Śladami po funkcjonowaniu huty w dzisiejszych czasach są: występujący w na tym terenie żużel po hutniczy oraz podziemne korytarze (długości ok. 70 m), które służyły do schładzania wielkich pieców.[/quote_box_center]

Pomysł nadania nazwy kompleksowi sportowemu poparła Spółdzielnia Mieszkaniowa „Górnik”, a dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Katowicach, któremu podlega to miejsce, zaznaczył że MOSiR nie będzie wnosił zastrzeżeń do propozycji nadania nazwy dla boiska wielofunkcyjnego przy ul. Kijowskiej.

Reklama

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 8 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.