Sesja Rady Miasta Katowice / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Na sesji Rady Miasta Katowice pojawił się temat dopalaczy oraz sklepu, gdzie można kupić marihuanę w mieście. Radny Maciej Biskupski podzielił się adresem owego przybytku publicznie, a za taką reklamę podziękował mu prowadzący sesję Jerzy Forajter. Natomiast radny Tomasz Szpryka wyraził swoje zatroskanie półnagimi osobami “latającymi” po mieście.

Temat dopalaczy jako pierwszy poruszył Tomasz Szpyrka, radny Forum Samorządowego. Pytał o podjęte przez miasto działania w tej kwestii. – Czy urząd, czy pan prezydent podjął już jakieś działania w tym zakresie czy planuje podjąć – dopytywał radny. Sugerował też częstsze kontrole sanepidu, straży miejskiej i policji w dwóch przybytkach na terenie miasta, gdzie można kupić dopalacze. – By nie dochodziło do takich sytuacji, że nasi mieszkańcy zaopatrują się w tych sklepach na ulicy 3 Maja lub na Plebiscytowej w różnego typu środki odurzające, latają potem półnago po mieście albo nie daj Boże dojdzie do jeszcze większej tragedii – mówił radny.

Wiceprezydent Krzysztof Mikuła zapewnił radnego, że miasto robi co może, jednak nawet próba rozwiązania problemu dopalaczy na poziomie ustawowym okazała się porażką. – Też nam zależy na tym, aby nikt półnagi po Katowicach nie latał – stwierdził Mikuła.

Reklama

W sprawie dopalaczy zabrał głos także Maciej Biskupski, również z Forum Samorządowego, który poprosił o zwrócenie szczególnej uwagi na sklep przy ulicy Słowackiego. – Konopna Farmacja, tak się bodajże nazywa. Prośba o zainteresowanie i zwrócenie szczególnej uwagi na ten sklep, bo chodzą głosy, że jest to pierwszy sklep sprzedający marihuanę na terenie Katowic – mówił Biskupski.

– Szczególnie dziękuję za upowszechnienie informacji o pierwszym sklepie sprzedającym marihuanę – zripostował szybko prowadzący sesję Jerzy Forjater. – Myślę, że część państwa przyjmie tą wiadomość z ulgą – dodał.

Co ciekawe na tej samej sesji radni usłyszeli informację o stanie sanitarnym miasta w 2014 roku. Raport prezentowany przez szefową katowickiego sanepidu Jolantę Kolanko poruszał temat dopalaczy. Poniżej fragment raportu:

[quote_box_center]

W ramach działań określonych w art. 44c. ust.1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, zgodnie z którym w przypadku stwierdzenia wprowadzania do obrotu środka zastępczego lub produktu, co do którego zachodzi podejrzenie, że jest środkiem zastępczym oraz stosując odpowiednio przepisy […] skontrolowano 2 firmy. Stwierdzono, że jedna z nich z siedzibą w Pabianicach prowadzi działalność w sklepie w Katowicach przy ul. Plebiscytowej, natomiast druga z siedzibą w Krakowie, prowadzi działalność w sklepie w Katowicach przy ulicy Poleskiej. W wyniku przeprowadzonych 5 kontroli stwierdzono, że firmy wprowadzały do obrotu produkty, co do których zachodzi podejrzenie, że stwarzają zagrożenie życia lub zdrowia ludzi. Wydano 3 decyzje zarządzające wstrzymać wprowadzanie do obrotu oraz zatrzymać produkty, uzasadniające podejrzenie, że stwarzają zagrożenie życia lub zdrowia ludzi. W badanych próbach produktów zidentyfikowano substancje, będące środkami zastępczymi w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Wydano 6 decyzji zarządzających zakazać wprowadzania do obrotu produktów będących środkami zastępczymi

W każdym przypadku o wynikach badań i oceny zabezpieczonych produktów informowano Komendę Miejską Policji w Katowicach. Na podmioty gospodarcze nałożone zostały kary administracyjne w łącznej kwocie 40.000 złotych. W przypadku nieprawidłowości stwierdzanych podczas kontroli, a pozostających poza kompetencjami Inspekcji Sanitarnej informowano Państwową Inspekcję Pracy, Inspekcję Handlową, Urząd Skarbowy. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach jako organ egzekucyjny, do którego skierowano Tytuły wykonawcze w sprawie egzekucji należności pieniężnych wobec firm wprowadzających do obrotu dopalacze w sklepie w Katowicach przy ul. Plebiscytowej poinformował, iż prowadzone postępowanie egzekucyjne jest nieskuteczne. Jako przyczynę wskazał, że banki poinformowały organ egzekucyjny, iż nie prowadzą rachunków bankowych na rzecz przedmiotowych spółek. Spółki nie posiadają ruchomości (pojazdy mechaniczne), nie złożyły sprawozdań finansowych. Podniósł, iż z uwagi na brak możliwości oszacowania wielkości posiadanych środków trwałych nie było możliwe zajęcie innych ruchomości. Korespondencja kierowana do spółek wracała do siedziby organu egzekucyjnego nie podjęta przez osoby reprezentujące podmiot, stosowano instytucję doręczenia fikcyjnego.

[/quote_box_center]

13 KOMENTARZE

 1. Konopna farmacja to nie marihuana tylko produkty na bazie konopia siewnego jest to konopie pozbawione substancji psychoaktywnych dla ludzi chorych i cierpiacych jest cudownym srodkiem przeciwbolowym i nie jest narkotykim

  • Pani Agnieszko. Produkty z konopii siewnej nie są psychoaktywne i NIE są tą medyczną marihuaną o, której ostatnio się mówi tv. Nie uśmierzą silnego bólu, nie pomogą zwalczyć raka itp. Do tego potrzeba wysokiej zawartości Thc i Cbd, której konopia siewna nie posiada.

  • TE konopie, nie TO konopie >.< No i cudowne leki wytwarzane są z konopi indyjskich, nie siewnych, więc niestety na pewno ich tam nie sprzedają, gdyż jeszcze są one w Polszcze nielegalne. Nie wiem natomiast jak można uznać, że ktoś będzie się odurzał kremem czy olejem z nasion konopi, które są całkowicie legalne, nawet tutaj, bo nie zawierają tych cudownych substancji, o które chodzi nam wszystkim.

 2. Ręce opadają. Bardzo mi przykro za stan wiedzy tych panów, jak i całego “aparatu” państwowego nt. tego przez nich wykreowanego problemu.

 3. Agnieszko Jak stwierdziłaś są to konopie siewne i są to produkty zdrowotne. Jednak konopie które jak stwierdziłaś są cudownym środkiem przeciwbólowym to konopie zawierające duże stężenie cbd i również są nielegalne. Jednak w ty sklepie jest towar pochodzenia konopi siewnych i jest to legalne tak jak a kupa hektarów która rośnie w Polsce.

 4. Nie wiem, jak działają różne rodzaje konopii, ale jeszcze bardziej nie rozumiem, czemu zajmują się tym na radzie miasta. Czy te miasto nie ma żadnych problemów, naprawdę trzeba szukać tematy zastępcze?

 5. To po co się wypowiadasz, rob? Konopie i ich właściwości to nie jest żaden temat zastępczy, a jedna z najważniejszych kwestii gospodarczych, etnicznych, medycznych i w ogóle. Są między innymi lekiem zwalczającym nowotwory, co się przemilcza. Oczywiście pajace z Rady o tym nie mówią.

  • Hej, hej, tylko od tego nie jest rada miasta, ale polski rząd. Rada miasta niech się zajmie naszym miastem, a nie debatami o konopiach.

 6. Jedno jest pewne polska rzeczywistośc to istny kabaret, Bareja by na bpewno nie narzekał na brak pracy jeżeli chodzi o scenariusze filmowe…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 − 18 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.