Dzisiaj prezentujemy pierwszą cześć raportu  “Informacja o stanie bezpieczeństwa sanitarnego miasta Katowice w 2014 roku”, którą prezydentowi miasta i radnym przedstawiła Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Katowicach. Z raportu wynika, że w mieście pojawiły się egzotyczne choroby, rośnie zachorowalność na Krztusiec, odnotowano również przypadki śmiertelne wywołane przez gruźlicę.

– W roku 2014 do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Katowicach zgłoszono 4647 przypadków zachorowań na choroby zakaźne dotyczących mieszkańców miasta Katowice. Dominującą jednostką chorobową były choroby zakaźne wieku dziecięcego 1531 przypadków (najczęściej ospa wietrzna – red.) oraz grypa 1396 przypadków – czytamy w raporcie.

Sanepid zanotował 2 przypadki zachorowań po powrocie z tropików. Chodzi o malarię i gorączkę Denga. Pierwsza została przywieziona przez 36-letnią kobietę podróżującą po Gambii, natomiast gorączka Denga została stwierdzona u 21-latka, który był na wycieczce w Tajlandii.

W 2014 roku 4 osoby w Katowicach zmarły na gruźlicę. W sumie 77 osób było chorych, rok wcześniej 70.

Rośnie w Katowicach wzrost zachorowań na wirusowe zapalenie jelit. W 2014 roku było to 669 przypadków, rok wcześniej 515.

[quote_box_center]”Analizując dane z lat 2010 – 2014 dotyczące zapadalności na biegunki, zatrucia pokarmowe i zakażenia jelitowe – ogółem, tendencję wzrostową można zauważyć w przypadku zachorowań na wirusowe zakażenia jelitowe oraz od roku 2011 na inne bakteryjne zakażenia jelitowe (…) W zakresie ognisk choroby przenoszonej drogą pokarmową w roku 2014 odnotowano ogółem 8 ognisk, w tym 7 w 6 szpitalach i 1 w środowisku domowym. Ogniska epidemiczne w szpitalach wystąpiły w Oddziale Chorób Wewnętrznych i Reumatologii, Oddziale Kardiochirurgii, Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii szpitala klinicznego, w Oddziale Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej i w Oddziale 10 Geriatrycznym szpitali wielospecjalistycznych, a także w Oddziale Psychiatrycznym szpitala specjalistycznego. Czynnikiem etiologicznym 6 ognisk szpitalnych były laseczki Clostridium difficile toksyny A i B, w 1 przypadku czynnikiem prawdopodobnym był czynnik wirusowy. Ognisko w środowisku domowym wystąpiło w dzielnicy Wełnowiec, gdzie u 2 hospitalizowanych dzieci stwierdzono czynniki bakteryjne, tj. pałeczki Salmonella z grupy D oraz Campylobacter jejuni.”[/quote_box_center]

[quote_box_center]”Podobnie jak w minionym roku, w 2014 r. zanotowano spadek zachorowań na świnkę, zarejestrowano 9 przypadków (Wykres nr 9). Najwięcej zachorowań odnotowano w grupach wiekowych 1 – 4 lat i powyżej 20 r. ż., z czego 55% chorych stanowiły osoby płci żeńskiej.”[/quote_box_center]

Rośnie zachorowalność na Krzytusiec

– Krztusiec jest ostrą chorobą zakaźną występującą powszechnie na świecie, wysoka zaraźliwość ma wpływ na występowanie przypadków wtórnych, zwłaszcza wśród nieuodpornionych domowników chorych osób – czytamy w raporcie.

W 2014 roku na terenie miasta Katowice odnotowano 29 przypadków zachorowań, w 2013r. było mniej bo 17 zachorowań.

Podczas przeprowadzanych dochodzeń epidemiologicznych ustalono, że:
· 19 chorych było zaszczepionych IV dawkami,
· 9 osób dorosłych nie pamiętało faktu uodpornienia,
· w 1 przypadku zachorowanie dotyczyło miesięcznego dziecka, które nie podlegało obowiązkowemu szczepieniu, Zachorowania występowały najczęściej u dzieci w wieku 10-16 lat (48%) oraz u osób w wieku powyżej 30 lat (28%), pojedyncze zachorowania odnotowano w pozostałych grupach wiekowych.

Wirusowe zapalenia wątroby

W 2014 roku w Katowicach wykryto 75 przypadków zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu B i 74 przypadki wirusowego zapalenia wątroby typu C.

[quote_box_center]”W 2014 roku potwierdzono 1 zachorowanie na wirusowe zapalenie wątroby A, które dotyczyło 42-letniego mężczyzny. Podczas przeprowadzania wywiadu epidemiologicznego ustalono, że do narażenia doszło w trakcie wycieczki objazdowej po Arabii Saudyjskiej i Egipcie.”[/quote_box_center]

173 zachorowania na Boreliozę z Lyme

W 2014 roku zgłoszono 218 przypadków boreliozy i podejrzenia tej choroby. Ostatecznie stwierdzono 173 zachorowania.

[quote_box_center]”Analizując zapadalność na terenie miasta i kraju można zauważyć, że wskaźnik zapadalności w przypadku Katowic (57,11/100 000 mieszkańców) znacząco przekracza wskaźnik Polski (34,31/100 000 mieszkańców). Według danych uzyskanych na podstawie przeprowadzanych dochodzeń epidemiologicznych stwierdzono, że wśród chorych były zarówno osoby nieletnie (10 osób), pełnoletnie pracujące (63 osoby) i niepracujące (22 osoby), jak i renciści i emeryci (78 osób). W 2 przypadkach zachorowania dotyczyły osób 19 z grup ryzyka zawodowego tj. 1 pracownik – PGL Lasy Państwowe Nadleśnictwo Katowice oraz 1 ogrodnik – Zakłady Zieleni Miejskiej w Katowicach.”[/quote_box_center]

[quote_box_center]”Najczęściej miejscem ekspozycji na kleszcze na terenie miasta były parki, skwery, działki lub tereny rekreacyjne i lasy. Z uwagi na fakt, iż do chwili obecnej nie ma skutecznej szczepionki przeciwko boreliozie, jednym skutecznym środkiem ochrony jest unikanie ekspozycji na ukąszenia, poprzez m.in. stosowanie odpowiedniej odzieży ochronnej i repelentów przeciw kleszczom.”[/quote_box_center]

1 Komentarz

  1. “Z uwagi na fakt, iż do chwili obecnej nie ma skutecznej szczepionki przeciwko boreliozie, jednym skutecznym środkiem ochrony jest unikanie ekspozycji na ukąszenia”

    A jak urząd stara się zapobiegać boleriozie i likwiduje parki, żeby powstawały bezpieczne biurowce, to niewdzięczni mieszkańcy narzekają:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
10 + 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.