Karetka na Rynku w Katowicach / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Znacznie więcej przypadków chorób zakaźnych odnotował sanepid w Katowicach. Spadła ilość zgonów – wynika z danych przedstawionych przez Państwową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach. W Katowicach nie odnotowano zgonów z powodu grypy, pojawiły się natomiast przypadki śmiertelne związane z AIDS, gruźlicą czy zapaleniem opon mózgowych. Dominowały zgony z powodu SARS – CoV-2. 

Z danych sanepidu wynika, że ogółem w roku 2022 na terenie miasta Katowice zarejestrowano 49484 przypadki zakażeń i zachorowań na choroby zakaźne. To jest znaczny wzrost w stosunku do roku 2021, w którym zarejestrowano 34880 przypadków.

Reklama

„Zarejestrowano 22360 przypadków zakażeń wirusem SARS – CoV-2, co stanowi niewielki spadek w stosunku do roku 2021, w którym zarejestrowano 24532 przypadki. Jednocześnie zarejestrowano duży wzrost zakażeń wirusem grypy – 23250 przypadków, wobec 8266 przypadków zarejestrowanych w roku 2021” – czytamy w informacji przygotowanej przez sanepid. 

Pozostałe dominujące przypadki to choroby zakaźne wieku dziecięcego (ospa wietrzna i płonica) oraz zakażenia jelitowe: bakteryjne i wirusowe, biegunki i zapalenia żołądkowo jelitowe o prawdopodobnie zakaźnym pochodzeniu. 

„W roku 2022 zanotowano 275 zgonów z powodu chorób zakaźnych, co stanowi znaczący spadek wobec zanotowanych 663 zgonów zanotowanych w 2021 roku. Większość zgonów (94%) podobnie jak w roku ubiegłym stanowiły zgony z powodu zakażeń SARS – CoV-2 – 258 zgonów” – informuje katowicki sanepid. 

Pozostałe 13 zgonów to: w 5 przypadkach zgony spowodowane zakażeniami Clostridium difficile, w 4 przypadkach gruźlicą, a w 2 przypadkach powodem zgonu było zapalenie opon mózgowych wywołane przez Streptococcus pneumoniae. Zarejestrowano również 1 zgon z powodu AIDS oraz 1 z powodu bakteryjnego zakażenia jelitowego, nieokreślonego. Nie zarejestrowano zgonów z powodu grypy.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.