Urząd Miasta Katowice / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Mieszkańcy Piotrowic i Ochojca zebrali podpisy pod petycją do władz miasta z protestem przeciwko budowie drogi, łączącej ul. Bażantów z ul. Szarych Szeregów w Kostuchnie.

Protestujący w swojej petycji podnoszą, że budowa nowej drogi łączącej ul. Bażantów z ul. Szarych Szeregów poprzez teren kompleksu leśnego, w bliskości rezerwatu „Ochojec”, znacząco wpłynie na środowisko i może przyczynić się do degradacji cennych siedlisk flory i fauny. Dodatkowo mieszkańcom nie podoba się, że obecnie plany budownictwa osiedlowego wkraczają na bogaty przyrodniczo obszar łąki śródleśnej w okolicy nowobudowanego osiedla firmy „Murapol” przy ul. Bażantów. Zagrożone mogą być siedliska m.in. żmii zygzakowatej, ssaków ryjących i bociana czarnego.

Reklama

droga111

Dla mieszkańców bezsensowne jest prowadzenie drogi poprzez kompleksy leśne, gdy istnieje alternatywa w postaci modernizacji i rozbudowy istniejącej drogi, łączącej osiedle „Bażantowo” z ul. Szarych Szeregów (ulicą Wandy Jordan-Łowińskiej lub ulicą Józefa Solika).

Innym rozwiązaniem byłoby też połączenie bezpośrednio ul. Bażantów z ul. Wieżową. Jak piszą w petycji mieszkańcy: „[…] wycinanie lasów, których w Katowicach za dużo nie ma, niszczenie cennych siedlisk ptaków, płazów, chronionych prawem mrowisk, gadów czy wreszcie dokarmianych przez leśników saren i dzików wymaga interwencji instytucji powołanych do ochrony dziedzictwa przyrody, które nam jeszcze pozostało, choć w szczątkowej formie na tym terenie. Prosimy zatem o podjęcie działań interwencyjnych hamujących plany i ponownego rozpatrzenia zarówno budowy drogi przez las jak i nowego osiedla na terenie stanowiącym unikalne miejsce wypoczynku.”

Petycję skierowano m.in. do Rady Miasta Katowice, Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Sprawą będzie zajmować się Komisja Infrastruktury i Środowiska Rady Miasta Katowice na swoim posiedzeniu w dniu 25 lutego 2015 r.

Reklama

9 KOMENTARZE

 1. Raczej niewielkie szanse na powodzenie… Trzeba było przez lata nie wybierać prezydenta z Kostuchny. Szarych Szeregów musi mieć najlepsze połączenie. Najlepiej kilka. A co im tam jakiś rezerwat.

  • Racja, niech w dalszym ciągu cały ruch w kierunku południowych dzielnic przebiega przez Jankego i Armii Krajowej. Piotrowice i Ochojec odciążyć miała przedłużona do Kostuchny Francuska – to żabke w lesie znaleźli, teraz bociek

   • Żabka i bociek dają ludziom wiele radości. Oczywiście, są tacy którzy chcą się jak najszybciej dostać do domu, żeby nie przegapić kolejnego odcinka serialu. Ja to rozumiem i uważam, że powinni mieć taką możliwość. Ale to nie oznacza, że jedynym rozwiązaniem jest puszczenie drogi przez rezerwat. Las w tym miejscu nie jest już taki jak 20 lat temu, ale ciągle jest fantastyczny.

    Mówienie o Jankego to demagogia, skoro równolegle biegnie Kościuszki. Prawie 40 lat temu wyburzono domy w okolicy skrzyżowania Kościuszki z Kolejową i opróżniono budynek przed wiaduktem koło OBO – to wszystko z myślą o usprawnieniu ruchu na południe. Tylko że władzom zabrakło odwagi. Mieszkania w budynku sprezentowano dzikim lokatorom i rozpoczęto lansowanie pomysłu drogi przez las. W końcu on nie będzie protestował i w czasie wyborów też się nie liczy.

 2. Każdy chciałby by budowali drogi ale z daleka od siebie. A tym mieszkańcom podoba teraz zwiększony ruch na ul. Szarych Szeregów ? a ul. Wieżowa jest Gość który to blokuje.

 3. najprościej jest zrzucić winę na faunę i florę. Tylko założę sie że każdy obrońca żmiji zygzakowatej jakby ją spotkał w lesie to by ją najchętniej zatłukł na śmierć.

 4. Nowa droga przez las, szybki tramwaj przez las. Może szybciej i taniej będzie przenieść Urząd Miejski na Bażantowo. Urzędnicy będą mogli w kapciach wychodzić do pracy, odczepią się od lasu i przestaną nas przekonywać ,że to wszystko dla naszego dobra. Z naszych podatków robiona jest teraz całościowa ocena ruchu w Katowicach ma być gotowa bodaj za miesiąc czy dwa-nie można poczekać z tymi budowami? Skąd ten pośpiech? Rozumiem ,że tramwaj będzie zamiast obiecanej kolejki linowej a ta droga ? to też jakaś przedwyborcza przysięga?mam wrażenie ,że ktoś się miota

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 − 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.