Sesja Rady Miasta Katowice / Fot. A. Maciaszczyk / Infokatowice.pl

Na wczorajszej sesji Rady Miasta doszło do obniżenia cen wody. Spektakularnej obniżki nie będzie bo woda ma kosztować od lutego przyszłego roku 7 groszy mniej (netto). Zmiana jest spowodowana niższymi cenami wody u głównego dostawcy czyli Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów. Obniżka niewielka, a radni prześcigali się podkreślając swój  wkład w ten sukces. 

Mieszkańcy Katowic za metr sześcienny wody płacą 5,46 zł netto (5,90 brutto). Od lutego przyszłego roku będzie to 5,39 (5,82 brutto). Mniej będzie trzeba też zapłacić za odprowadzanie ścieków. Zmiana podobnie jak w przypadku wody jest bardziej symboliczna – 3 grosze netto. Za metr sześcienny ścieków mieszkańcy zapłacą 7,47 zł netto (8,07 brutto), podczas gdy obecnie płacą 7,50 netto (8,10 brutto).- Jeśli chodzi o ścieki to oprócz szeregu okoliczności, które wpływały na wzrost kosztów, większe znaczenie miały dwie okoliczności, które wpłynęły na obniżenie kosztów – tłumaczył radnym powody radykalnych obniżek  Andrzej Gut, prezes Katowickich Wodociągów. Te okoliczności to przekierowanie ścieków z oczyszczalni w Chorzowie do oczyszczalni w Katowicach oraz mniejsze opłaty za przesył ścieków przez Mysłowice do Sosnowca.

– Bardzo się cieszę z tego, że wieloletni postulat Platformy Obywatelskiej w Katowicach został spełniony, zaproponowano tutaj obniżenie cen za wodę i ścieki – epatowała na sesji szczęściem radna Barbara Wnęk, która zaznaczyła, że ceny wody powinny być jeszcze bardziej obniżone. – Jest to podstawowe dobro dla mieszkańców, zapewniające higienę i bezpieczeństwo – dodała radna trafnie analizując właściwości wody. Sukces ma wielu ojców, a porażka jest sierotą, tak też było w przypadku obniżek. – Ja chciałem powiedzieć, że Forum Samorządowe też występowało o obniżkę ceny – stwierdził radny Józef Zawadzki, a Bartosz Wydra z PiS dodał, że ugrupowanie też jest “za”.

– Mnie bardzo wzruszyła wypowiedź pani radnej Barbary Wnęk o radości Platformy. Mam nadzieję, że wreszcie w wodociągach wojewódzkich sprawa się uporządkowała i już nie będziemy ponosić konsekwencji tego wszystkiego co się tam działo, bo słów właściwych do tego co się tam działo nie chce używać bo wszyscy je znają – stwierdził Michał Luty z PiS.  Radna Wnęk zaznaczyła, że temat obniżek wody PO poruszała w zeszłym roku składając projekt uchwały w tej sprawie. – Pani radna Wieczorek, która działała w komisji infrastruktury również może przedstawić, że chyba od 6 lat Platforma ten temat poruszała i o to walczyła – stwierdziła Barbara Wnęk.

Uchwałę przyjęto jednogłośnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 + 26 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.