FOTO: www.facebook.com/LegionKatowice/
Reklama

W Katowicach od czterech lat działa klub lacrossowy AZS Legion Katowice. Choć gra w drugiej lidze, niewielu mieszkańców o nim słyszało.

Choć Legion Katowice jest jedną z nielicznych drużyn z naszego miasta, która gra na szczeblu drugiej ligi, pewnie większość mieszkańców Katowic nigdy o niej niej nie słyszało. Dyscyplina sportu, którą uprawiają zawodnicy Legionu, nazywa się bowiem lacrosse i jest w Polcse obecna od niecałych 10 lat.

Reklama

Co to jest lacrosse?

Lacrosse jest sportem zespołowym rozgrywanym przez dwie drużyny liczące po 10 zawodników na boisku trawiastym o wymiarach zbliżonych do boiska piłkarskiego. Każda z drużyn może mieć do 13 rezerwowych, którzy mogą zastąpić zawodników z pola w taki sam sposób, jak w hokeju na lodzie, tj. „w locie” i nieograniczoną ilość razy w ciągu gry.

Do gry używana jest gumowa piłka o rozmiarach piłki do tenisa. Piłkę tę łapie się, przenosi, podaje i rzuca przy pomocy długiego kija zakończonego główką z siatką w środku. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów poprzez umieszczenie piłki w bramce przeciwnika.

Jak można wyczytać na stornie internetowej klubu, lacrosse jest sportem kontaktowym, zbliżonym pod tym względem do rugby lub futbolu amerykańskiego. Miłośnicy tego sportu podkreślają jednak, że ryzyko kontuzji przy uprawianiu tej dyscypliny jest mniejsze niż np. przy grze w piłkę nożną.

Historia

Lacrosse jest najstarszą amerykańska dyscypliną sportu. Kiedyś znany pod nazwą Tewaarathon był dla Indian ameryki północnej nie tylko sposobem na spędzanie wolnego czasu ale także a może przede wszystkim rytuałem mającym znaczenie dla porządku plemiennego oraz przygotowującym do działań wojennych. W rozgrywce brały udział całe wioski w związku z czym na boisku o rozmiarach do pół kilometra spotykało się 2,000 mężów, pragnących wrzucić mały kulisty obiekt pomiędzy 2 punkty orientacyjne tworzące bramkę drużyny przeciwnej. Po dziś dzień Lacrosse jest uprawiany przez Indian a Irokezi wystawiają nawet swoją reprezentację narodową w tej dyscyplinie.

Kolejnym krokiem było zaadaptowanie tej gry przez osadników z Francji (właśnie im zawdzięczamy współczesną nazwę tej dyscypliny) i utworzenie pierwszej drużyny (w mieście Montreal), a później pierwszej ligi. Lacrosse przez pewien czas został nawet sportem olimpijskim i gościł na letnich igrzyskach w latach 1904 i 1908. Później ze względu na ogólne problemy z urazowością tego sportu związaną z brakiem środków technicznych do produkcji odpowiedniego sprzętu ochronnego, lacrosse ulegał stopniowej marginalizacji.

Lacrosse w Polsce i w Katowicach

Lacrosse w Polsce rozwija się od 2007 roku. Inicjatorami tego sportu w kraju, byli późniejsi zawodnicy drużyn z Poznania oraz Wrocławia. Obecnie w pierwszej i drugiej lidze gra dziesięć zespołów, w tym Legion Katowice. Choć w Polsce jest to sport praktycznie nieznany, to np. w Kanadzie uznawany jest za sport narodowy.

Zawodnicy Legionu Katowice podkreślają, że choć lacrosse wygląda z boku groźnie, tak naprawdę jest to dyscyplina, w której każdy, także kobiety, może spróbować swoich sił. Ktowicka drużyna prowadzi nieustanną rekrutację zawodników. Najbliższe treningi odbędą się 14, 20 i 28 września w godzinach 08:00 – 11:00 na boisku „Rapid” przy ul. Grażyńskiego 51. W imieniu klubu wszystkich czytelników serdecznie zapraszamy.

Źródłohttp://legionkatowice.pl/

Reklama

7 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 − 8 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.