Centrum Katowic / Infokatowice.pl /Artur Maciaszczyk
Reklama

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego  zamierza wybudować cztery budynki do 2017 roku. W każdym będzie znajdować się 51 mieszkań przeznaczonych pod wynajem w tym 44 dwupokojowe. Reszta to będą mieszkania jedno i trzy pokojowe.

Oprócz budynków przy ul. Sławka na przyszłych najemców czekać będzie również parking na 220 samochodów i 2 place zabaw. Całe osiedle będzie realizowane w kilku etapach aż do 2017 roku ale już w przyszłym oddany zostanie do użytku pierwszy z czterech bloków.

Reklama

– Skutkiem likwidacji w 2009 roku Krajowego Funduszu Mieszkaniowego czyli rządowego programu wspierającego budowę mieszkań czynszowych, Katowickie TBS jak i wszystkie pozostałe TBS-y w kraju utraciły podstawowe źródło finansowania inwestycji na wynajem o umiarkowanych czynszach – mówi Krzysztof Mikuła, wiceprezes Katowickiego TBS-u. – Od zakończenia ostatniej budowy poszukiwaliśmy nowych sposobów finansowania budowy mieszkań, w tym przede wszystkim w formie kredytów komercyjnych. Niestety barierą nie do pokonania przy obecnym oprocentowaniu kredytów, okazała się ustawowo ograniczona stawka czynszowa, z której to w głównej mierze jest później spłacany kredyt zaciągany na budowę. Próby wprowadzenia na rynek nowego produktu były również prowadzone przez Bank Gospodarstwa Krajowego w Warszawie, który do momentu likwidacji Krajowego Funduszu Mieszkaniowego był jedynym dysponentem środków kredytowych programu udzielanych towarzystwom budownictwa społecznego i spółdzielniom mieszkaniowym. W bieżącym roku BGK zakończył pracę nad wprowadzeniem nowego modelu finansowania budowy mieszkań, którym jest długoterminowa emisja obligacji zwykłych – mówi Mikuła.

KTBS porozumiał się już z BGK w sprawie emisji obligacji, co pozwoli sfinansować 1/3 całej inwestycji. Reszta środków będzie pochodziła od KTBS-u oraz z partycypacji przyszłych najemców. Przykładowo osoby, które zainteresowane są 50m lokalem będą musiały wpłacić 47 tys. zł partycypacji, która podlega zwrotowi w razie rezygnacji z lokalu.

Reklama

2 KOMENTARZE

  1. no dobrze, a jakieś szczegóły? bo 1. wynajmujący nie jest wlascicielem i w przypadku upadku inwestora ryzykuje kapitałem, jakie są warunki tego najmu?

  2. Inwestor nie upadnie bo chroni go miasto, które ma budżet 1,7 mld złotych, i prawie 6 mld złotych w majątku. Więc inwestor nie upadnie, biorąc jeszcze pod uwagę fakt, że co roku miasto dostaje zastrzyk z tytułu podatku vat, pit i cit, a także wszelkich lokalnych podatków to raczej problemu nie bedzie. Po za tym BGK raczej byle komu funduszy nie pożycza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 13 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.