6 maja zakończył się proces weryfikacji formalnej wniosków do budżetu obywatelskiego w Katowicach. W tym roku mieszkańcy złożyli 522 propozycji zadań, które teraz będą czekać na drugi etap, weryfikacji merytorycznej dokonywanej przez urzędników odpowiednich wydziałów i miejskich instytucji. Na oficjalną listę do głosowania będzie trzeba jeszcze poczekać, ale tymczasem analizujemy dla Was propozycje pomysłów.
W Katowicach funkcjonuje prawie 40 filii Miejskiej Biblioteki Publicznej i projektów związanych z różnymi aspektami pracy bibliotekarzy jest sporo. Wnioskodawcy proponują całą gamę wydarzeń kulturalnych, oświatowych, spotkań autorskich, podróżniczych, czy warsztatów. W propozycjach jest też bogata oferta dla dzieci jak teatrzyki, zajęcia plastyczne wraz z materiałami i nagrodami. To faktycznie daje możliwość spotkań w przyjaznej przestrzeni między regałami. No i właśnie, w tej sprawie również złożono projekty – kącik biblioteczny, zakup dodatkowych regałów i witryn, doposażenie, modernizacje i odnowienie pomieszczeń. A gdy już remonty miejskich filii dokonane z środków budżetu obywatelskiego zostaną wykonane z tej samej puli przydadzą się też nowości wydawnicze, audiobooki, gry planszowe i prenumeraty czasopism. Zapowiada się dużo bibliotecznych atrakcji dla mieszkańców Katowice.
Miejskie przedszkola i szkoły w potrzebie
Wnioskodawcy jak co roku nie zapomnieli o miejscach opieki i edukacji. W propozycjach różnorakie remonty sal gimnastycznych, boisk, a nawet szkolnych bibliotek. Ponadto montaż szlabanów, wymiany ogrodzeń, remont schodów, naprawa drogi przeciwpożarowej. Są jeszcze rozliczne place zabaw i strefy wypoczynku: sensoryczne, dostosowane do osób z niepełnosprawnościami. Parkingi: “kiss and drive”, rowerowe.
Oprócz corocznych projektów, które jakby się uprzeć mogą wyglądać, a nawet być ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców mamy też prawdziwe perełki! Toaleta szkolna na miarę XXI wieku, suszarki do włosów na basenie, szafki, a dla przedszkolaków natomiast wewnętrzne rolety, klimatyzacja, monitoring i wideofony. Hitem zdaje się być propozycja zakupu specjalnych klocków w jednym z przedszkoli, za niebagatelną sumę 30 tysięcy złotych!
Do głosowania może się znaleźć coś dla każdej grupy wiekowej – mamy studio muzyczne w liceum, modernizację szkolnego patio, a nawet multimedialny punkt centrum aktywizacji i doradztwa, sale i gabinety sensoryczne. Problem w tym, że po przyjęciu tzw. standardów ochrony małoletnich z takich inwestycji i zakupów wewnątrz placówek raczej nie będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy.
Na marginesie, choć o sensu stricte edukację nie chodzi – wymiany wymaga nagłośnienie na lodowisku Jantar, zaplecze socjalne i balkon w dwóch miejskich ośrodkach sportowych.
Miejska przestrzeń też wymaga zmian i …integracji
Tu wśród pomysłów możemy znaleźć wiaty śmietnikowe lub pojemniki półpodziemne, całoroczną toaletę, tężnię solankową, górki saneczkowe, wieże wspinaczkowe, rewitalizację kortów tenisowych. W gąszczu propozycji remontów chodników, dróg, skwerów i placów zabaw, czy budowy przystanków autobusowych znajdzie się coś wyjątkowego. Mamy pomysł na neon “Znajome miejsce” w Ligocie, holograficzne iluminacje świąteczne w Giszowcu i kolejne miejskie beboki. Mieszkańcy chcą się integrować, dlatego zgłaszają także “podwórka do chillowania”, pikniki, dzielnicowe festyny, jarmarki koncerty. Są warsztaty dla matek, rodzin, językowe, śląskie, plenerowe kina, Można także stawiać na sport jak kijki, gimnastyka, yoga, kajak polo, koncerty gongów tybetańskich, kajak polo. Jest też pomysł na upamiętnienie lokalnego sportowca, czy hutniczej przeszłości jednej z dzielnic. Prawdziwy hit to plenerowe warsztaty z kiszenia kapusty!
Jako podsumowanie cytat z wypowiedzi prezydenta miasta Katowice Marcina Krupy:
“Choć analiza formalna wniosków do zielonego budżetu jeszcze trwa to w przypadku budżetu obywatelskiego wiemy już, że zdecydowana większość zgłoszonych propozycji, bo aż 94% przeszła do etapu oceny merytorycznej. Ten wynik pokazuje, że Katowiczanki i Katowiczanie doskonale wiedzą, jak korzystać z tych obywatelskich narzędzi kształtowania naszego miasta”.
Czy aby na pewno korzystają z nich mieszkańcy – czy tylko miejskie instytucje łatając finansowe braki? Jakkolwiek by to nie zabrzmiało, to mieszkańcy będą wybierać w internetowym głosowaniu i od ich oglądu sprawy zależy co zostanie wybrane do zrealizowania. A w tej edycji – co jest nowością mogą zgłosić własne uwagi do każdego z projektów.



































