Katowice ograniczają koszenie pasów drogowych i stawiają na bardziej ekologiczne podejście do zieleni. Miasto rozwija też nowe nasadzenia, ale równocześnie mierzy się z problemami wykonawczymi, trudnymi warunkami glebowymi i rosnącymi kosztami utrzymania nowych parków.
Katowice utrzymują obecnie około 240 hektarów pasów drogowych, a miejska polityka zieleni coraz mocniej stawia na rozwiązania bardziej przyjazne przyrodzie. Podczas posiedzenia komisji klimatu i środowiska dyrektor Mieczysław Wołosz mówił nie tylko o koszeniu i nasadzeniach, ale też o trudnościach, z jakimi na co dzień mierzy się miasto.
Jedną z ważniejszych zmian jest ograniczenie koszenia pasów drogowych. Obecnie odbywa się ono trzy razy w roku, a nie częściej jak w poprzednich latach. Jak wyjaśniano, to efekt zarówno względów ekologicznych, jak i klimatycznych. W najbardziej upalnym okresie zakres koszenia jest dodatkowo zmniejszany, tak aby niepotrzebnie nie osłabiać zieleni i jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo w rejonie przejść i przejazdów.
Podczas dyskusji zwrócono uwagę, że utrzymanie miejskiej zieleni nie jest dziś łatwym zadaniem. Problemem pozostaje rynek wykonawców, na którym wciąż brakuje realnej konkurencji. Miasto od lat współpracuje w dużej mierze z tymi samymi firmami, a to nie zawsze przekłada się na jakość i terminowość prac. Dodatkowym wyzwaniem są trudne warunki glebowe w Katowicach. Jak podkreślano, przy nowych nasadzeniach często trzeba wykonywać duże prace przygotowawcze, bo miejski grunt nie sprzyja łatwemu przyjmowaniu się drzew i krzewów.
Nie brakuje też problemów z dewastacją. Dotyczy to zwłaszcza systemów nawadniających, które w przestrzeni miejskiej bywają niszczone. To sprawia, że nowoczesne rozwiązania, choć pożądane, nie zawsze dają się łatwo utrzymać w praktyce.
Mimo tych trudności miasto rozwija zieleń także dzięki Zielonemu Budżetowi. W jego ramach posadzono 116 drzew i ponad 6 tysięcy krzewów. To działania, które mają poprawiać estetykę miasta, ale też wzmacniać bioróżnorodność i jakość życia mieszkańców.
W trakcie komisji pojawił się również apel o zwiększenie środków na utrzymanie nowych terenów zielonych. Jak zaznaczano, Katowicom przybywa parków i zrewitalizowanych przestrzeni, ale za nowymi inwestycjami muszą iść także pieniądze na ich późniejszą pielęgnację.


































