Od 26 października do 26 listopada część pociągów Kolei Śląskich kursujących między Katowicami a Tychami pojedzie objazdem przez katowickie Murcki. Tymczasowa zmiana trasy ma związek z pracami prowadzonymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe na głównej linii kolejowej nr 139.
W związku z ograniczoną przepustowością na linii 139 pomiędzy Katowicami Ligotą a Tychami Mąkołowcem, od 26 października do 26 listopada 2025 r. wybrane pociągi zostaną skierowane na trasę objazdową — linią kolejową nr 142, przez dzielnicę Katowice Murcki.
Objazdem pojadą pociągi relacji Katowice – Żywiec, Zwardoń, Wisła i Tychy. Łącznie 21 składów dziennie obsłuży trasę Katowice – Tychy, zatrzymując się na nowych, zbudowanych dwa lata temu, lecz dotąd niewykorzystywanych przystankach:
-
Katowice Ochojec,
-
Katowice Murcki,
-
Katowice Kostuchna,
-
Katowice Podlesie Dąbrowa.
Pociągi z Katowic w kierunku południa województwa będą odjeżdżały m.in. o godz. 7:10, 7:41, 9:45 i 12:47, natomiast w przeciwnym kierunku – z Tychów do Katowic – m.in. o godz. 14:14, 15:06, 18:00 i 20:29.
Czas przejazdu objazdem wyniesie około 30 minut, czyli o 10 minut dłużej niż standardową trasą przez Piotrowice i Podlesie. W porannym szczycie komunikacyjnym utrzymane zostaną jednak kursy po podstawowej linii 139, aby zapewnić pasażerom szybki dojazd do Katowic.
W najbliższych latach linia kolejowa nr 142 zostanie zmodernizowana w ramach programu Kolej Plus. Planowane prace obejmują m.in. budowę trzech bezkolizyjnych skrzyżowań torów z drogami oraz dodatkowej mijanki w Murckach. Koszt inwestycji oszacowano na około 140 mln zł.
Jednocześnie trwają przygotowania do modernizacji głównej linii 139 na odcinku Katowice Piotrowice – Tychy, wraz z przebudową stacji Tychy. Dokumentacja projektowa ma być gotowa do 2027 r., a realizacja robót przewidywana jest w latach 2028–2031, po zapewnieniu finansowania.



































