W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie przyszedł na świat wyjątkowy przedstawiciel rzadkiej rasy – osioł poitou. Nowonarodzony samczyk otrzymał imię Dante, a jego narodziny to kolejny sukces hodowlany placówki.
Jak informują przedstawiciele zoo, Dante urodził się w pełni zdrowy. Jego rodzicami są dobrze znana odwiedzającym para: klacz Daisy oraz ogier Pako.
— To już piąty ogierek tej rasy urodzony w naszym ogrodzie — przekazuje Śląski Ogród Zoologiczny. — Jego starsi bracia: Dyzio, Duncan, Durian i Drops, trafili już do innych ośrodków hodowlanych w Polsce, gdzie wspierają ochronę genetyczną tej wyjątkowej rasy.
Rzadkość na skalę europejską
Osioł poitou (fr. Baudet du Poitou) to jedna z najstarszych i najrzadszych ras osłów na świecie. Wywodzi się z Francji, a jej znakiem rozpoznawczym jest długa, gęsta i szorstka sierść, często tworząca charakterystyczne dredy.
Ze względu na swoją wyjątkowość, rasa znajduje się pod ochroną i objęta jest programami hodowlanymi w całej Europie. Jeszcze w latach 70. XX wieku liczba przedstawicieli poitou drastycznie spadła – według niektórych źródeł na świecie pozostało ich zaledwie kilkadziesiąt. Dzięki pracy ogrodów zoologicznych i specjalistycznych stadnin, rasa zaczęła powoli odzyskiwać liczebność.
Dante już na wybiegu
Mały Dante jest już dostępny dla zwiedzających – można go oglądać na wybiegu w towarzystwie matki. Pracownicy zoo podkreślają, że młody osiołek cieszy się dobrym zdrowiem i wykazuje dużą ciekawość świata.
Śląski Ogród Zoologiczny od lat aktywnie uczestniczy w międzynarodowych programach ochrony gatunków zagrożonych i rzadkich. Narodziny Dantego są kolejnym dowodem na skuteczność prowadzonych działań.




































