Kontrola odległości między pojazdami / fot. Policja
Reklama

Katowiccy policjanci zakończyli kilkudniową akcję kontrolną na autostradzie A4. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego przez ponad tydzień prowadzili działania w ramach kampanii DBC (Distance Between Cars), sprawdzając, czy kierowcy zachowują wymagane przepisami odstępy między pojazdami.

Do działań wykorzystano nowoczesne mierniki prędkości TruCAM II z odblokowanym trybem DBC, który pozwala precyzyjnie zmierzyć odległość pomiędzy samochodami poruszającymi się po drogach szybkiego ruchu.

Policjanci przypominają, że zgodnie z art. 19 ust. 3a ustawy Prawo o ruchu drogowym, na autostradach i drogach ekspresowych minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu powinien wynosić co najmniej połowę aktualnej prędkości jazdy wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przykładowo, jadąc 120 km/h, należy zachować co najmniej 60 metrów odstępu.

Zbyt mała odległość między pojazdami to jedna z głównych przyczyn kolizji i wypadków drogowych. Zachowanie odpowiedniego odstępu daje kierowcy czas na reakcję w sytuacjach zagrożenia, co może zapobiec niebezpiecznym zdarzeniom.

W ramach akcji trwającej od wtorku do niedzieli, funkcjonariusze ujawnili aż 128 wykroczeń związanych z nieprzestrzeganiem przepisów o bezpiecznym odstępie. Jak podkreśla policja, podobne kontrole będą kontynuowane, aby poprawić bezpieczeństwo na drogach.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.