Do 13 maja 2025 roku trwa nabór do 3. edycji wydarzenia edukacyjnego „Ogrody Deszczowe GZM”, organizowanego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Projekt skierowany jest do wszystkich typów placówek oświatowych, w tym szkół, przedszkoli i uczelni, a także organizacji pozarządowych.
Celem inicjatywy jest zwiększanie świadomości mieszkańców w zakresie błękitno-zielonej infrastruktury oraz promowanie działań adaptacyjnych wobec zmian klimatycznych, w szczególności dotyczących gospodarowania wodą deszczową.
Podobnie jak w poprzednich edycjach, warsztaty będą składały się z części teoretycznej i praktycznej. Uczestnicy dowiedzą się, czym są ogrody deszczowe, jak wpływają na poprawę mikroklimatu, bioróżnorodność i retencję wody. W części praktycznej wspólnie założą ogród deszczowy w specjalnym pojemniku o pojemności 3 m³.
Ogrody deszczowe pełnią wiele funkcji: zatrzymują wodę opadową w miejscu jej wystąpienia, wspierają utrzymanie wilgotności gleby i powietrza, poprawiają estetykę otoczenia oraz oczyszczają wodę dzięki roślinom hydrofitowym. Sprzyjają też integracji społecznej, przeciwdziałają skutkom suszy oraz lokalnym podtopieniom.
W ubiegłorocznej edycji programu wzięło udział 19 podmiotów, w tym 17 placówek oświatowych, jedno stowarzyszenie sportowe oraz jedna uczelnia wyższa. Łącznie warsztaty zgromadziły około 500 uczestników. Organizatorzy liczą, że tegoroczna edycja przyciągnie jeszcze większą liczbę zgłoszeń.