Ogrody deszczowe / fot. GZM
Reklama

Do 13 maja 2025 roku trwa nabór do 3. edycji wydarzenia edukacyjnego „Ogrody Deszczowe GZM”, organizowanego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Projekt skierowany jest do wszystkich typów placówek oświatowych, w tym szkół, przedszkoli i uczelni, a także organizacji pozarządowych.

Celem inicjatywy jest zwiększanie świadomości mieszkańców w zakresie błękitno-zielonej infrastruktury oraz promowanie działań adaptacyjnych wobec zmian klimatycznych, w szczególności dotyczących gospodarowania wodą deszczową.

Reklama

Podobnie jak w poprzednich edycjach, warsztaty będą składały się z części teoretycznej i praktycznej. Uczestnicy dowiedzą się, czym są ogrody deszczowe, jak wpływają na poprawę mikroklimatu, bioróżnorodność i retencję wody. W części praktycznej wspólnie założą ogród deszczowy w specjalnym pojemniku o pojemności 3 m³.

Ogrody deszczowe pełnią wiele funkcji: zatrzymują wodę opadową w miejscu jej wystąpienia, wspierają utrzymanie wilgotności gleby i powietrza, poprawiają estetykę otoczenia oraz oczyszczają wodę dzięki roślinom hydrofitowym. Sprzyjają też integracji społecznej, przeciwdziałają skutkom suszy oraz lokalnym podtopieniom.

W ubiegłorocznej edycji programu wzięło udział 19 podmiotów, w tym 17 placówek oświatowych, jedno stowarzyszenie sportowe oraz jedna uczelnia wyższa. Łącznie warsztaty zgromadziły około 500 uczestników. Organizatorzy liczą, że tegoroczna edycja przyciągnie jeszcze większą liczbę zgłoszeń.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Solve : *
20 − 18 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.