Szkolenie ratowników medycznych / fot. Policja
Reklama

Policjanci z Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach po raz kolejny przeprowadzili szkolenie z samoobrony dla ratowników medycznych. Program „Samoobrona w ambulansie” realizowany jest już od czterech lat i ma na celu przygotowanie pracowników pogotowia na sytuacje, w których mogą spotkać się z agresją pacjentów.

W ostatnich latach liczba przypadków ataków na ratowników medycznych wzrasta, dlatego konieczne jest wdrażanie nowych metod ochrony i szkolenie personelu w zakresie obrony przed agresywnymi pacjentami.

Reklama

W tegorocznych warsztatach udział wzięło 30 ratowników Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Pod okiem policyjnych instruktorów taktyk i technik interwencji medycy uczyli się m.in.:

  • technik odpierania ataków agresywnych pacjentów,
  • sposobów przytrzymywania napastnika,
  • pozycji i zasłon chroniących przed ciosami,
  • procedur bezpiecznego opuszczenia karetki w sytuacji zagrożenia.

Co więcej, zajęcia przeprowadzono w poruszającej się karetce, co pozwoliło na realistyczne odwzorowanie sytuacji, z jakimi ratownicy mogą się spotkać w codziennej pracy. Szkolenie miało charakter praktycznych warsztatów, które koncentrowały się na realnych scenariuszach ataków.

Policja przypomina, że ratownicy medyczni, podobnie jak funkcjonariusze, podlegają ochronie prawnej. Każdy, kto dopuści się ataku, znieważenia lub naruszenia nietykalności cielesnej medyka, musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Ze względu na rosnącą liczbę incydentów agresji wobec ratowników medycznych, szkolenia z samoobrony stają się coraz bardziej potrzebne. Program „Samoobrona w ambulansie” pomaga ratownikom lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach oraz zwiększa ich bezpieczeństwo w pracy.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Solve : *
30 + 23 =


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.