Basen w Katowicach / fot. KAW
Reklama

Katowickie Baseny, funkcjonujące od 2020 do 2022 roku w trzech lokalizacjach: Brynów, Burowiec i Zadole, szybko stały się ważnymi ośrodkami rekreacji, sportu i edukacji w mieście. Rok 2024 przyniósł rekordowy wynik – ponad trzy miliony odwiedzin, co stanowi najlepszy dowód na to, że decyzja o budowie kilku mniejszych obiektów zamiast jednego dużego aquaparku była trafiona.

Szczególnym zainteresowaniem cieszy się program Katowickiej Karty Mieszkańca, dzięki któremu ponad 1,3 mln odwiedzających skorzystało z preferencyjnych warunków wstępu. Wśród korzystających było również wielu przyjezdnych, co pokazuje, że baseny stały się atrakcyjne dla całej aglomeracji.

Reklama

W minionym roku obiekty przyciągały nie tylko miłośników pływania, lecz także całe rodziny, grupy sportowców i entuzjastów aktywnego wypoczynku. Dni otwarte, zawody pływackie, Grand Prix w Ratownictwie Wodnym czy wodne tory przeszkód – to tylko część z szerokiej oferty wydarzeń, które zorganizowano. Dodatkowym elementem zachęcającym do regularnych odwiedzin były m.in. zimowe seanse saunowe, pozwalające na regenerację i relaks. Katowickie Baseny to jednak nie tylko zabawa. Od 2020 roku rozwijane są programy edukacyjne, takie jak „Jak ryba w wodzie”, w ramach którego już ponad 8 tysięcy pierwszoklasistów nauczyło się podstaw pływania, a najlepsi kontynuują naukę w projekcie „Elita Katowickich Pływaków”.

Szczególnie wyróżnia się zróżnicowana infrastruktura. Poza basenami sportowymi i rekreacyjnymi w Brynowie, Burowcu oraz Zadolu można korzystać z hal sportowych, boisk, jacuzzi i saun fińskich, a także wziąć udział w wielu zajęciach dodatkowych. Wpływa to na zwiększanie aktywności fizycznej wśród mieszkańców, a także sprzyja integracji lokalnej społeczności.

Plany rozwoju nie kończą się na obecnych obiektach. W najbliższych latach miasto zamierza kontynuować inwestycje w kolejnych dzielnicach, takich jak Podlesie czy Kostuchna, a także na Osiedlu Tysiąclecia czy w Załężu. Wszystko po to, by mieszkańcy z różnych części Katowic mieli zapewniony łatwy dostęp do nowoczesnych centrów sportu i rekreacji. Jak podkreśla Tomasz Szpyrka, członek zarządu Katowickich Wodociągów, to kluczowy element wspierania zdrowego trybu życia oraz budowania aktywnych, zintegrowanych społeczności. Katowickie Baseny pozostają doskonałym przykładem tego, jak odpowiednio przemyślana inwestycja może służyć zarówno rekreacji, jak i edukacji.

Reklama

1 Komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Solve : *
26 − 3 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.