fot. / Śląska Straż Graniczna
Reklama

Na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach doszło do kilku incydentów z udziałem  pasażerów. Podczas odprawy biletowo-bagażowej osoby lecące do Marsa Alam (Egipt) zażartowały, że mają przy sobie niebezpieczne przedmioty. Jeden z mężczyzn stwierdził, że w jego bagażu znajduje się granat, natomiast kobieta zadeklarowała, że przewozi broń. Sporo ich to kosztowało.

Na miejsce wezwano funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy wylegitymowali pasażerów i sprawdzili ich bagaże pod kątem bezpieczeństwa. Ostatecznie potwierdzono, że zagrożenia nie było.

Reklama

Sytuacja nie wpłynęła na opóźnienia w operacjach lotniczych ani na odprawę graniczną. Jednak konsekwencje spotkały nieodpowiedzialnych podróżnych – zostali ukarani mandatami, a kapitan samolotu zdecydował się nie wpuszczać ich na pokład.

Czego nie powinien robić pasażer podczas odprawy:

  1. Żartować o niebezpiecznych przedmiotach
    • Wszelkie stwierdzenia dotyczące materiałów wybuchowych, broni czy innych niebezpiecznych obiektów – nawet w formie żartu – są traktowane przez służby lotniskowe bardzo poważnie. Takie zachowanie może skutkować nie tylko przeszukaniem bagażu i weryfikacją danych osobowych, ale także nałożeniem kary finansowej czy odmową wpuszczenia na pokład samolotu.
  2. Przekraczać dozwolone limity bagażowe
    • Zarówno waga, jak i wymiary bagażu (zarówno rejestrowanego, jak i podręcznego) muszą mieścić się w normach ustalonych przez linię lotniczą. Zignorowanie tych wytycznych często powoduje konieczność dopłaty, przekładania rzeczy do innego bagażu lub nawet pozostawienia części przedmiotów na lotnisku.
  3. Ukrywać przedmioty niedozwolone
    • Zabronione jest przewożenie niektórych substancji i przedmiotów (m.in. materiałów łatwopalnych, ostrych narzędzi poza dozwolonym zakresem, pojemników z płynami powyżej określonej objętości w bagażu podręcznym). Świadome włożenie do bagażu rzeczy, które są na liście zabronionych przedmiotów, może skończyć się konfiskatą, a nawet konsekwencjami prawnymi.
  4. Dyskutować lub awanturować się z personelem
    • Obsługa lotniska i linii lotniczych działa na podstawie przepisów i procedur, a ewentualne nieporozumienia najlepiej wyjaśniać rzeczowo i spokojnie. Kłótnie czy agresywne zachowanie mogą prowadzić do wyproszenia pasażera z odprawy, unieważnienia biletu lub zgłoszenia zajścia odpowiednim służbom.
  5. Ignorować procedury bezpieczeństwa i polecenia służb lotniskowych
    • Zaleca się ścisłe przestrzeganie wytycznych dotyczących kontroli bezpieczeństwa, w tym wyjęcia z bagażu podręcznego urządzeń elektronicznych, płynów w przezroczystych torebkach o określonej pojemności czy metalowych przedmiotów. Zignorowanie tych poleceń opóźnia odprawę i może skutkować powtórną kontrolą.
  6. Posługiwać się nieważnymi lub cudzymi dokumentami
    • Dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport) musi być aktualny. Próba wprowadzenia w błąd obsługi lotniskowej poprzez użycie dokumentu należącego do innej osoby lub dokumentu nieaktualnego jest poważnym naruszeniem prawa i może prowadzić do konsekwencji karnych.
  7. Zgłaszać się na odprawę w ostatniej chwili
    • Choć nie jest to czyn zabroniony, przybycie zbyt późno na lotnisko powoduje stres, zamieszanie i presję czasu zarówno dla pasażera, jak i obsługi. Może też skutkować niewpuszczeniem na pokład (tzw. „closing gate”) i utratą biletu.

 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Solve : *
28 + 15 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.