Reklama

Mamy dla Was podwójne zaproszenie na 42. edycję festiwalu Rawa Blues. Wydarzenie to odbędzie się 5 października 2024 roku od godziny 11:00 do 23:00 w Katowickim Spodku.

Wyjątkowy jubileusz Shakin’ Dudi podczas Rawa Blues Festival oraz premiera limitowanej Epki

Reklama

5 października 2024 w katowickim Spodku odbędzie się 42 edycja festiwalu Rawa Blues. Podczas tegorocznej edycji festiwalu na scenie wystąpią również: Blood Brothers, którą tworzą Mike Zito oraz Albert Castiglia, Mr. Sipp, Charlie Parr, The Commoners, Grzegorz Kapołka Quartet z gościnnym udziałem Romana „Pazura” Wojciechowskiego, J.J. Band, Boogie Mama oraz laureat konkursu na Małej Scenie. W konkursie na Małej Scenie udział wezmą: Koher, Dziki Blues Band, Hony Tonk, Stonage Full of Sun, Sztof oraz Piotr Herdzina.

Swój jubileusz 40 lat na scenie będzie świętował Shakin’ Dudi wraz z gośćmi specjalnymi: Janem Borysewiczem, Pauliną Przybysz, Maciejem Radziejewskim oraz Grzegorzem Kapołką. Z okazji jubileuszu, ukaże się jubileuszowa limitowana Epka Złota Płyta Przeboje, która będzie dostępna wyłącznie podczas festiwalu.

BILETY MOŻNA NABYĆ – TUTAJ

fot. Łukasz Rak / rawablues.com

Nadchodził orwellowski „rok 1984” i był schyłkowy już PRL, a w nim, ludzie wylizujący się z ran zadanych przez wojenny stan… I było coś jeszcze. Ponad dziesięć lat na scenie w najrozmaitszych konfiguracjach, ale zawsze z bluesem w sercu nagromadziło w Irku Dudku tyle energii, że w końcu eksplodowała unikatowym artystycznym wydarzeniem z siłą rozlewającą się przebojami niczym rock’n’rollowa lawa po calutkiej muzycznej Polsce.

Wystarczyło połączyć kilka sprzyjających okoliczności oraz dobrych pomysłów. Pomogła też uzasadniona irytacja związana z „dokonaniami” pewnego pseudorock’n’rollowego gwiazdora tamtych czasów, dzięki któremu nazwa nowego projektu Irka sama się niejako nasunęła. Od tamtego czasu długo jeszcze wielu w Polsce niespecjalnie było zorientowanych, kto to Irek Dudek, za to wszyscy doskonale wiedzieli, kim jest Shakin’ Dudi. W tym czasie bluesman z Katowic rodem dotknięty został świeżością muzyki punk, jako zdrowego powrotu do istoty rock’n’rolla w całej jego pierwotnej sile, spontaniczności i naturalności. Irek miał już jednak, trzydziestkę z goła od trzech lat za sobą i słusznie zauważył, że jak na rasowego punka to chyba jednak nieco za dużo.

Tutaj pojawia się drugi aktor tego rock’n’rollowego wydarzenia, o dziesięć lat młodszy od Irka Dudka – Darek Dusza, lider grupy Śmierć Kliniczna, która choć znakomita z wolna dobiegała kresu mocy twórczych. Między panami zaczęło ożywczo iskrzyć. Muzyka Irka i teksty Darka powstawały błyskawicznie. W końcu przyszedł czas na crème de la crème zebranie zespołu złożonego z muzyków o najrozmaitszych proweniencjach, od punka, przez blues aż po jazz. Taki zestaw musiał albo oznaczać katastrofę albo niebotyczny sukces. Co się stało, wiemy….

Tryskający energią i możliwościami zespół zadebiutował w styczniu 1984 r. w katowickiej Hali Parkowej. Kilka miesięcy później wydał pierwszy singiel, a w roku następnym kolejny i w końcu dużą, doprawdy Złotą płytę, która choć z założenia miała być pastiszem i żartem, to jednak przecież nie całkiem niewinnym, bo ostatecznie zmajstrowano żyletę, która na trwałe weszła do kanonu polskiej muzyki rockowej. Shakin’ Dudi nie tylko wystrzeliwał jak z maszynowego karabinu przeboje, ale jego opowieści stały się ikonicznym komentarzem do czasów, w których powstawały. Na pełne witalności i dobrej energii koncerty publiczność w tamtych siermiężnych czasach wdzierała się oknami, gdy przez drzwi wejść już nie mogła. Nic dziwnego zatem, że Shakin’ Dudi z XXII Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu wywiózł nagrodę publiczności w Konkursie „Przeboje” za piosenkę Ou, szalalala, niezależnie od tego zbierał laury jako najznakomitsza koncertująca w Polsce kapela. Irek pomyślał nadto o wybornym image’u. Muzycy występowali pod krawatami, we „frajerskich” garniturkach, jakie wtedy nosiły liczne „pseudoszyszki” PRL-owskiego establishmentu, regularnie kończący zakrapiane imprezy z głowami w niecałkiem pustych talerzach po golonkach z musztardą. Dziś ze Złotej płyty nie tylko sowicie czerpać można wiedzę o Polsce i Polakach połowy lat 80. w PRL-oskiej (już po stanie wojennym) rzeczywistości, ale i o czasach dzisiejszych, bo chociaż minęły cztery dekady i zmienił się ustrój, słuchając tych piosenek nie sposób nie odnieść wrażenia, że przecież nadal są aktualne.

Tym samym nie pozostało nic innego, jak powrócić przynajmniej do niektórych i nagrać je jeszcze raz, a poza tym to i owo dodać (świetne nowe utwory Terminator i Jesienny deszcz). Minęły cztery dekady, a energii nie ubywa. Z tą muzyką doprawdy niełatwo się zestarzeć. Obecni na właśnie wydanej płycie są: Irek Dudek (śpiew i harmonijka ustna), Darek Dusza (gitara), Tomek Pala (fortepian), Bartek Stuchlik (kontrabas), Łukasz Sosna (saksofon) i Damian Drzymała (perkusja). Chapeau bas…, bo to nie tylko sentymentalna podróż w przeszłość, ale przede wszystkim epifania muzyki dawniej i teraz, i na zawsze. To celebracja autentyczności oraz ze wszech miar godnego wiary przekonania, że nie tylko było warto to wszystko kiedyś zrobić, ale wciąż warto…, zwłaszcza teraz.

Na jubileuszowej Epce znajdzie się osiem utworów. Sześć przebojów z debiutanckiej „Złotej Płyty” takich jak: „Ou,szalalala”, „Oh Ziuta”, „Za 10 trzynasta”, „Zastanów się co robisz”, „To ty słodka” „Opakowanie I klasa” oraz dwa premierowe utwory „Terminator” oraz „Jesienny blues”. Wydawnictwo w postaci fizycznej (płyta winylowa i płyta kompaktowa) w limitowanej edycji 300 sztuk, dostępne będzie wyłącznie podczas festiwalu. Płyta trafi również do serwisów z muzyką cyfrową.

Rawa Blues Festival to najstarszy festiwal bluesowy w Polsce i zarazem jeden z najbardziej prestiżowych bluesowych festiwali na świecie. Laureat cenionej nagrody „Keeping The Blues Alive”, przyznawanej przez amerykańską The Blues Foundation osobom i instytucjom, które najbardziej przyczyniają się do „podtrzymania przy życiu” oraz „rozwoju muzyki i kultury bluesowej”. Główną misją festiwalu jest edukacja odbiorców poprzez przedstawienie – za sprawą koncertów największych światowych gwiazd – oblicz i podgatunków muzyki bluesowej, takich jak Memphis Blues, Delta Blues, Chicago Blues, Detroit Blues, Rythm’n’blues itd. Rawa Blues na swojej scenie co roku gości również najbardziej zasłużone polskie zespoły bluesowe, takie jak Dżem, SBB, Irek Dudek Big Band, podtrzymując zainteresowanie słuchaczy polską kulturą bluesową. Festiwal także dba o stworzenie możliwości młodym zespołom polskim i zagranicznym na zaprezentowanie się szerokiej publiczności podczas koncertów na Bocznej Scenie Rawy Blues. Koncert ten odbywa się w formie konkursu, którego laureat ma okazję zadebiutować na Scenie Głównej.

Podczas ponad 40-tu edycji festiwalu, na festiwalowych scenach wystąpiła czołówka bluesowych artystów z kraju jak i zza granicy. Warto przypomnieć, że mieliśmy zaszczyt gościć takich wykonawców jak: Junior Wells, Koko Taylor, Keb’Mo, Robert Cray, JJ Grey & Mofro, James Blood Ulmer & Vernon Reid, Otis Taylor, Eric Sardinas, Macy Gray czy Blind Boys of Alabama.

Festiwal Rawa Blues nieraz udowadniał, że zasługuje na miano festiwalu rodzinnego. Dzieje się tak za sprawą otwartości na potrzeby rodzin z dziećmi, czy ludzi niepełnosprawnych. Dzieci do ukończenia 15. roku życia oraz osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózku, są upoważnione do darmowego wejścia na teren festiwalu już od lat. Podczas festiwalu zabroniony jest handel napojami alkoholowymi, co stwarza bezpieczną atmosferę.

Bilety na Festiwal do nabycia wyłącznie w sieci Ticketmaster.

Tekst: Jacek Kurek / rawablues.com

Konkurs trwa od dziś 01.10.2024 (wtorek) do 02.10.2024 (środa) do godziny 10:00.

W konkursie może wziąć udział każdy, kto w komentarzu na naszym facebookowym profilu odpowie na pytanie „Jaką nazwę nosi wydarzenie?, oraz udostępni post na swojej tablicy”.

Zwycięzcę ogłosimy w środę na naszym fanpage’u.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
8 + 23 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.