W Katowicach powstaną dwa mieszkania wspomagane. Inwestycja ma na celu poprawę jakości życia 11 seniorów, którzy będą mogli liczyć na codzienną pomoc w funkcjonowaniu, ale nie wymagają pełnej opieki, jaką zapewniają domy pomocy społecznej. Mieszkania te mają stanowić alternatywę dla umieszczania osób starszych w takich instytucjach, co może być korzystnym rozwiązaniem zarówno dla seniorów, jak i miasta.
Mieszkania wspomagane będą oferować szeroki zakres usług, który obejmuje pomoc w codziennych czynnościach, takich jak poruszanie się, utrzymanie higieny, przygotowywanie posiłków, sprzątanie, zakupy czy załatwianie spraw urzędowych. Seniorzy będą mogli liczyć na wsparcie w prowadzeniu gospodarstwa domowego oraz zachowanie kontaktu z rodziną i społecznością lokalną.
W tych mieszkaniach ważny jest także aspekt społeczny – osoby starsze będą mogły cieszyć się wzajemnym towarzystwem, co ma przeciwdziałać izolacji.
Mieszkania wspomagane zostaną utworzone w pięciu lokalach znajdujących się przy ulicy Pijarskiej. Lokale te zostaną odpowiednio wyposażone i przystosowane do potrzeb seniorów. Koszt realizacji projektu, obejmującego zakup oraz adaptację tych lokali, wyniesie blisko 4 miliony złotych.
Miasto podjęło tę inicjatywę także z myślą o efektywniejszym zarządzaniu zasobem komunalnym. Duże, kosztowne w utrzymaniu mieszkania, w których obecnie przebywają niektórzy seniorzy, mają wrócić do zasobu gminy i zostać udostępnione innym potrzebującym mieszkańcom Katowic.
Katowice, podobnie jak wiele innych miast w Polsce, zmagają się z wyzwaniem starzejącego się społeczeństwa. Liczba osób w wieku 60 lat i więcej przekroczyła już 83 tysiące, a seniorów powyżej 80 roku życia jest blisko 17 tysięcy. Nowa inwestycja w mieszkania wspomagane stanowi krok w stronę deinstytucjonalizacji opieki nad osobami starszymi, oferując im bardziej zindywidualizowaną pomoc w lokalnych warunkach, co może znacząco poprawić ich komfort życia.