Zaparkowane samochody na ulicy Pańki / fot. użytkownik InfoKatowice.pl
Reklama

Teren Uniwersytetu Śląskiego nie będzie dostępny dla katowickiej straży miejskiej, wynika z informacji przekazanych InfoKatowice.pl przez katowickich urzędników. Powodem jest – jak podaje po analizie magistrat – ustawa, która wiąże ręce strażnikom miejskim.

W Katowicach straż miejska często interweniuje na ulicy Bankowej, gdzie karani są kierowcy, którzy nieprawidłowo parkują. Tuż obok, na ulicy Pańki, gdzie samochody stają nie tylko na chodniku, ale i na ścieżce rowerowej, strażnicy już nie mogą interweniować, bo to teren UŚ.

Reklama

„Katowicka straż miejska interweniuje w pobliżu – m.in. na należących do miasta fragmentach ul. Uniwersyteckiej. W tym roku odnotowano w tym miejscu ponad 30 interwencji, które dotyczyły: spożywania alkoholu bądź usiłowania spożywania alkoholu w okolicznościach, w których jest to zabronione, zakłócenia porządku (w tym prawa do ciszy i spoczynku nocnego) czy zanieczyszczania miejsc publicznych” – wylicza Sandra Hajduk z Urzędu Miasta Katowice.

Strażnicy mogą tam interweniować na terenie uczelni. Policja podpisała stosowne porozumienie w tej sprawie i może interweniować na terenie należącym do UŚ, straż miejska takiego porozumienia nie ma i mieć nie będzie.

„Straż Miejska w Katowicach nie jest uprawniona do zawarcia takiego porozumienia. Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce to rektor dba o utrzymanie porządku i bezpieczeństwa na terenie uczelni, natomiast służby państwowe odpowiedzialne za utrzymanie porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego mogą wkroczyć na teren uczelni na wezwanie rektora, a bez jego wezwania w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia lub klęski żywiołowej. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy rektor zawarł porozumienie z właściwym organem służby określające inne przypadki związane z utrzymaniem porządku i bezpieczeństwa, uzasadniające przebywanie tej służby na terenie uczelni. Pojęciem kluczowym jest pojęcie służb, które ze względu na Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce należy identyfikować jako „służbę państwową odpowiedzialną za utrzymanie porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego”. Straż miejska, zgodnie z ustawą o strażach gminnych, jest samorządową, umundurowaną formacją powołaną dla ochrony pożytku publicznego na terenie gminy oraz jednostką organizacyjną gminy. Ustawowe określenie straży jako jednostki samorządowej eliminuje możliwość uznania jej za służbę państwową, a w konsekwencji za podmiot, o którym mowa wyżej” – tłumaczy Hajduk.

Jak podaje miasto, jednostką właściwą do podejmowania interwencji jest policja. Urząd natomiast deklaruje sfinansowanie patroli ponadnormatywnych.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
3 + 25 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.