rozbawiony tłum pod sceną na koncercie
fot. R. Kaźmierczak
Reklama

Katowice rozpoczynają świętowanie 159. rocznicy nadania praw miejskich. Jak co roku miasto przygotowało bogaty program wydarzeń. Mieszkańcy i goście będą mieli okazję uczestniczyć w licznych atrakcjach. Oto nasz przegląd głównych wydarzeń urodzinowych.

11 września minie 159 lat od chwili, gdy Katowice stały się miastem. Jak co roku z tej okazji na katowiczan czeka wiele atrakcji, w tym koncert Urodziny Miasta „Kocham Katowice”.

Reklama

Natalia Przybysz, współzałożycielka zespołu Sistars zaprezentuje nowe aranżacje utworów związanych z Katowicami i Śląskiem. Wokalistka wykona również materiał ze swojego albumu „Prąd”, który ma w tym roku 10-lecie wydania. Publiczność będzie miała okazję usłyszeć takie przeboje jak „Nazywam się niebo” i „Miód”. Artystce będą towarzyszyć m.in. Mrozu, Daria ze Śląska oraz młody, utalentowany wokalista Wiktor Waligóra, co gwarantuje wyjątkową muzyczną podróż przez różnorodne gatunki.

Drugą część koncertu poprowadzą bracia Kacperczyk, którzy zaprosili do współpracy m.in. rapera Fukaja, Monikę Brodkę oraz artystę indierockowego WaluśKraksaKryzys. Razem wykonają utwory dedykowane Katowicom, łącząc nowoczesne brzmienia z duchem miasta.
Całe wydarzenie otworzą laureaci konkursu „KatoGwiazdy” oraz młode zespoły z programu „Dzielnica Brzmi Dobrze”, co daje szansę na zaprezentowanie się nowym talentom. Wystąpią: Michał od kości, Restless Heads Band i Vernissage. Jako bezpośredni support przed głównym show wystąpi także projekt „TAXI” tria Łona, Konieczny i Krupa, który łącząc w sobie hip-hop, jazz i elektronikę, tworzy wyjątkowy muzyczny reportaż o współczesnej Polsce z perspektywy taksówkarzy.

Motocyklowe Zakończenie Lata

Dzień później, 8 września w Fabryce Porcelany odbędzie się Motocyklowe Zakończenie Lata. Wydarzenie to przyciąga zarówno miłośników motoryzacji, jak i całe rodziny. Impreza rozpocznie się o godz. 11.00, kiedy to zostaną otwarte liczne strefy tematyczne: gastronomiczna, dziecięca oraz z pamiątkami i gadżetami związanymi z kulturą motocyklową. Dla najmłodszych przewidziano animacje i atrakcje, które zapewnią im rozrywkę na cały dzień.

O godz. 13.00 rozpocznie się imponujący przejazd motocyklistów na trasie Fabryka Porcelany – Spodek – Fabryka Porcelany. Na centralnej scenie przez cały dzień będą się odbywały występy na żywo, w tym koncerty Sebastiana Riedla & Cree, Łukasza Łyczkowskiego & 5 Rano oraz legendy polskiego rocka – Jarego Oddziału Zamkniętego. Wieczór zakończy seans kina motocyklowego, podczas którego zostanie wyświetlony film „Hell Ride” wyprodukowany przez Quentina Tarantino. Film ten, pełen adrenaliny i emocji, opowiada o rywalizacji dwóch bezwzględnych gangów motocyklowych na kalifornijskich bezdrożach. Seans odbędzie się w wyjątkowej atmosferze dziedzińca Fabryki Porcelany.
Odsłonięcie popiersia Krzysztofa Respondka

Tradycyjnie już ramach obchodów urodzin Katowic, 10 września o godz. 14.30 w Galerii Artystycznej na pl. Grunwaldzkim zostanie odsłonięte popiersie Krzysztofa Respondka. To wyjątkowe wyróżnienie zostało przyznane na podstawie głosów mieszkańców miasta, którzy docenili jego artystyczny wkład w rozwój lokalnej kultury.

– Krzysztofa Respondka zapamiętamy wszyscy jako artystę, którego żarty bawiły nas do łez, ale nigdy nikogo nie uraziły – bardzo o to dbał. Zmarł zdecydowanie za szybko. To wielka strata dla całego świata teatralnego i filmowego, a także dla naszego regionu. Kochał Śląsk i Katowice, był wspaniałym ambasadorem całego regionu – wspomina Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Odsłonięcie popiersia Krzysztofa Respondka w Galerii Artystycznej będzie wyjątkowym momentem, który upamiętni jego wkład w kulturę Śląska. Wśród innych artystów uhonorowanych w Galerii znajdują się takie postaci jak: Krystyna Bochenek, Zbigniew Cybulski, Jerzy Duda-Gracz, Wojciech Kilar, Kazimierz Kutz i Franciszek Pieczka.

Jarmark urodzinowy

Od 30 sierpnia do 15 września na katowickim Rynku odbędzie się urodzinowy jarmark, organizowany przez Jarmarki Śląskie. Wystawcy z regionu zaprezentują unikatowe wyroby, rękodzieło oraz regionalne specjały. – Jarmark to również okazja do skosztowania lokalnych przysmaków, które przyciągają nie tylko mieszkańców, ale i turystów. Dla najmłodszych gości planujemy liczne atrakcje, w tym karuzelę i kolejkę elektryczną, które na pewno dostarczą im wiele radości – zapewnia Marta Chmielewska, naczelniczka wydziału promocji w Urzędzie Miasta Katowice.

Strefy handlowa i gastronomiczna na jarmarku będą czynne od poniedziałku do piątku, od godziny 10.00 do 19.00, wybrane punkty gastronomiczne do 22.00, w weekendy od 10.00 do 20.00, natomiast strefa gastronomiczna do 22.00. Udział w wydarzeniu zapowiedziało blisko 30 wystawców.

 

Reklama

1 Komentarz

  1. Lepiej powiedzcie dlaczego te motopi..zdy szaleją bandycko w tych pierdzących szlifierkach po Pocztowej i Młyńskiej? Co za tchórze śmierdzące, które mają zagięte tablice? To zwykli bandyci drogowi, którzy małe peniski leczą kretyńskimi wydechami. Dno! Żałosne dno!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 − 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.