Logo ZTM / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Zarząd Transportu Metropolitalnego szuka do pracy prawie 50 osób – ok. 25 informatorów terenowych oraz 20 kontrolerów biletów. Stanowiska te łączy to, że jest to praca w terenie, wykonywana na obszarze ponad 50 gmin, z których większość należy do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Remont wiaduktów kolejowych oraz takie wydarzenia jak Tour de Pologne i Silesia Marathon jeszcze w tym roku w znaczący sposób wpłyną na organizację ruchu, głównie w Katowicach. Na szczególną uwagę zasługuje to pierwsze, czyli zapowiedziana w ubiegłym tygodniu przez PKP PLK inwestycja oznaczająca rozbiórkę i budowę w stolicy województwa śląskiego 6 nowych wiaduktów kolejowych – nad ulicami Mikołowską, Graniczną, Załęską, Przodowników, Kłodnicką i na ul. Bagiennej. Zaplanowane od września prace będą oznaczać poważne utrudnienia i potrwają około 2 lata.

Reklama

„Do tego, ale i innych wyzwań będziemy chcieli licznie zaangażować informatorów. Z tego powodu szukamy ok. 25 osób gotowych podjąć się tej pracy. Natomiast rekrutacja na kontrolerów biletów wynika z realizacji planów, które są ukierunkowane na ciągłe uszczelnianie systemu kontrolersko-windykacyjnego” – mówi Małgorzata Gutowska, dyrektor Zarządu Transportu Metropolitalnego. – „W historii ZTM tak dwóch dużych i prowadzonych jednocześnie rekrutacji jeszcze nie było” – przyznaje.

Informatorzy terenowi: Doraźna praca z elastycznym grafikiem

Ta oferta kierowana jest przede wszystkim do tych osób, które nie chcą się wiązać sztywnymi ramami współpracy i bardziej szukają sposobu na uzupełnienie swojego budżetu domowego niż na zapewnienie stałego źródła dochodu. Obowiązkiem informatora terenowego jest rzetelne udzielanie pasażerom informacji o zaplanowanych zmianach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Zadanie to wykonywane jest doraźnie, w pobliżu przystanków lub w pojazdach kursujących na zlecenie ZTM. Kandydaci muszą być osobami kulturalnymi i cierpliwymi. Dodatkowym atutem jest znajomość sieci połączeń.

„Kandydaci, zgłaszając się do nas, nie zobowiązują się do pracy w konkretnych lokalizacjach oraz terminach. Podpisujemy umowy zlecenia i dopiero w momencie planowania konkretnej akcji informacyjnej proponujemy poszczególnym osobom udział w niej” – wskazuje Małgorzata Gutowska.

Stawka za pracę jako informator terenowy jest ustalana indywidualnie. ZTM zapewnia kamizelki odblaskowe oraz – w przypadku większych i bardziej złożonych zmian w komunikacji miejskiej – szkolenia oraz materiały informacyjne (np. mapki, ulotki).

50 tys. mandatów w pół roku: Kontroler biletów może sporo zarobić

Kontrola biletów to nie jedyne zadanie kontrolerów biletów. Do tego podstawowego obowiązku dochodzą inne, m.in. sporządzanie raportów z czynności kontrolerskich oraz kontrola jakości usług przewozowych. Dla transparentności kontroli oraz zwiększenia komfortu i poczucia bezpieczeństwa kontrolerzy pracują w parach oraz zgodnie z wcześniej ustalonym grafikiem – o różnych godzinach i na całej sieci ZTM.

Kontrolerowi biletów przysługują m.in. pensja oraz prowizje za opłacone przez gapowiczów mandaty.

„W pierwszym półroczu 2024 r. wystawiliśmy łącznie prawie 50 tys. mandatów, a dochód ze wszystkich opłat dodatkowych wyniósł w tym czasie prawie 6,7 mln zł. Te liczby są powiązane z końcowymi wynagrodzeniami kontrolerów, a te – poprzez uwzględnienie w nich prowizji jako składowych – są zróżnicowane. Najefektywniejsi, początkowi kontrolerzy mogą zarobić nawet 6 000 zł na rękę. Takie wynagrodzenie będzie atrakcyjne dla wielu osób, a – jak się wydaje – szczególnie dla tych, którzy nie mają wyższego wykształcenia i tylko z tego powodu nie mogą podjąć się pracy na innych stanowiskach” – wskazuje Małgorzata Gutowska.

Poza prowizjami kontrolerom biletów przysługują również inne benefity. Do najpopularniejszych należą miesięczna premia regulaminowa, nagrody jubileuszowe, ubezpieczenia grupowe na życie i zdrowie, świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czy też karty MultiSport i MultiLife.

Terminy: Pierwszy upływa wkrótce

Zainteresowani pracą w roli informatora mogą się zgłaszać do ZTM mailowo na adres kancelaria@metropoliaztm.pl do 5 sierpnia 2024 r. Wystarczy przesłać zgłoszenie zawierające imię i nazwisko oraz numer telefonu w celu dalszego kontaktu. Natomiast w przypadku chęci podjęcia się pracy kontrolera biletów, aplikować można do 30 września – przekazując dokumentację mailowo, osobiście do siedziby ZTM lub pocztą tradycyjną. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w BIP ZTM w ogłoszeniu o pracę.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
4 + 30 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.