Zieleń w Katowicach / fot. UM Katowice
Reklama

Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej ogłosił przetargi na realizację kolejnych zadań z Zielonego Budżetu. W tym roku nowa zieleń pojawi się m.in. na ulicach Wawelskiej, Bocheńskiego oraz Granicznej. Wybrano już wykonawców nowych łąk kwietnych, a ZZM rozpoczął przetargi na realizację kolejnych sześciu zadań w sześciu dzielnicach Katowic.

Zieleniec przy ul. Bocheńskiego i nowa roślinność na ul. Arki Bożka

Na skarpie wzdłuż ul. Bocheńskiego w Załężu pojawią się nowe rośliny. Obszar porośnięty trawą zostanie wzbogacony o pnącza oraz róże okrywowe „Nozomi”. Jako osłonę ekranów akustycznych zastosowane będą winobluszcze trójklapowe. Dodatkowa zieleń pojawi się również na zieleńcu przy ul. Arki Bożka w dzielnicy Murcki, gdzie po usunięciu kruszywa i wymianie ziemi zasadzone zostaną róże „Ruby” oraz cisy.

Reklama

W dzielnicy Kostuchna, na terenie porośniętym roślinnością łąkową w rejonie ul. Bażantów i Pustułek, pojawią się nowe krzewy: dereń świdawę i kalina koralowa. Na osiedlu Tysiąclecia, na skwerze Piastów Śląskich wzdłuż ul. Henryka Brodatego, zasadzone zostaną trawy ozdobne i krzewy, a także zainstalowane słupki uniemożliwiające parkowanie na zieleni.

W centrum miasta, na ul. Wawelskiej, w ramach Zielonego Budżetu powstaną dwa klomby z różanecznikami, hortensjami oraz wrzoścami. Przy skrzyżowaniu ul. Wincentego Pola z ul. Dziewięciu z Wujka, w zielonej wyspie, zasadzone zostaną krzewy.

Nowe łąki kwietne

Wybrano wykonawcę pierwszej puli zadań dotyczących łąk kwietnych. Firma Państwo Łąka z Katowic zajmie się realizacją łąk w dzielnicy Kostuchna przy ul. Sezamkowej, a także na Osiedlu Paderewskiego przy ulicach Granicznej i Sowińskiego.

Kolejne łąki kwietne, w ramach tego samego zamówienia zostaną założone przy ul. Witosa. Ich łączna powierzchnia to ok. 520 m2. 

„Zwiększanie liczby roślin w mieście jest elementem nie tylko dbania o estetykę przestrzeni, ale przede wszystkim wpływa na bioróżnorodność. Poprawia się retencja wody, a także jakość powietrza. Zalety są niewątpliwe, dlatego cenimy to, że co roku mamy bardzo dużo zgłoszeń od mieszkańców, którzy zdają sobie sprawę z tego, że rośliny pomagają nam w codziennym życiu” – podsumowuje Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Zakończyła się weryfikacja formalna wniosków zgłoszonych do piątej edycji Zielonego Budżetu. Na tym etapie oceny wniosków jeden z nich został wycofany.

‚Podczas oceny formalnej wniosków zgłoszonych do tegorocznego Zielonego Budżetu, trzy zweryfikowaliśmy negatywnie” – mówi Justyna Buchalik, naczelniczka wydziału komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Katowice. „Przyczyną odrzucenia dwóch wniosków było zgłoszenie zadania na terenie innej dzielnicy niż dzielnica zamieszkania wnioskodawcy. W przypadku wniosku ogólnomiejskiego formularz zgłoszeniowy nie został wypełniony w pełnym zakresie” – dodaje naczelniczka. 

Do kolejnego etapu weryfikacji zakwalifikowało się 248 projektów – 49 ogólnomiejskich i 199 lokalnych.

Obecnie trwa etap weryfikacji merytorycznej, który potrwa do 11 września. Na tym etapie analizowane są m.in. koszt oraz możliwość realizacji zgłoszonych pomysłów. Natomiast 23 września prace zakończy Zespół Oceniający. Wyniki tych prac oraz informację o wyborze zadań przeznaczonych do realizacji poznamy najpóźniej do 30 września. W czterech dotychczasowych edycjach katowiczanie złożyli 715 propozycji. Do realizacji wybrano 347 zadań na kwotę przekraczającą 10,5 mln zł.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 − 17 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.