Od lewej dr Andrey Tikhonov i Krzysztof Wostal
Od lewej dr Andrey Tikhonov i Krzysztof Wostal
Reklama


„Jestem dumny z tego, że mam takich rodziców, którzy od samego początku wiedzieli, jak mnie wychowywać, żebym był osobą samodzielną, żebym miał tę podmiotowość, żebym był aktywny i bym mógł sobie sam w tym życiu poradzić” – mówi niewidomy nauczyciel języków obcych, doktor nauk o polityce i administracji, i biegacz maratonów, dr Andrey Tikhonov, z którym rozmawia Krzysztof Wostal w audycji z cyklu „Czas na Społeczeństwo”.

Dr Andrey Tikhonov opowiada o swojej drodze życiowej jako osoby niewidomej. Prowadziła ona przez różne uczelnie i kraje. Sport stał się dla niego pasją. W trakcie rozmowy mówi o bieganiu maratonów i o tym, jak to wygląda od strony technicznej. Rozmówcy wspominają o dumie z niepełnosprawności, a dr Tikhonov dzieli się tym, z czego jest dumny jako osoba z niepełnosprawnością.

Reklama

Rozmówcy nawiązują do dumy osób z niepełnosprawnością nie bez przyczyny. Lipiec, jako Miesiąc Dumy Osób z Niepełnosprawnościami, ma swoje korzenie w dwóch ważnych wydarzeniach:

  • Uchwalenie ustawy o Amerykanach z Niepełnosprawnościami (ADA) w 1990 roku. Ustawa ta zakazuje dyskryminacji osób niepełnosprawnych w różnych sferach życia, takich jak praca, transport i dostęp do usług.
  • Pierwszy Dzień Dumy Osób Niepełnosprawnych w Bostonie w 1990 roku. To wydarzenie miało na celu świętowanie różnorodności i siły społeczności osób niepełnosprawnych.

Symbolem Miesiąca Dumy Osób z Niepełnosprawnościami jest flaga. Każdy kolor na fladze reprezentuje inną niepełnosprawność:

  • Czerwony – niepełnosprawność fizyczna.
  • Żółty – niepełnosprawność poznawcza i intelektualna oraz neuroróżnorodność.
  • Biały – niepełnosprawność niezdiagnozowana i niewidoczna.
  • Niebieski – choroba psychiczna.
  • Zielony – niepełnosprawność sensoryczna.
  • Czarny – żałoba po osobach, które zmarły z powodu choroby oraz przemocy, zaniedbania, samobójstwa i eugeniki.
  • Ciemne tło oznacza też protest przeciw złemu traktowaniu osób z niepełnosprawnościami.

Miesiąc Dumy Osób z Niepełnosprawnościami ma na celu zwiększanie świadomości na temat niepełnosprawności oraz pokazanie, jak ważny wpływ osoby z niepełnosprawnościami mają na swoje społeczności i miejsca pracy. Jest to także okazja, abyśmy stali się lepszymi sojusznikami dla osób z niepełnosprawnościami.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
22 − 14 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.