Wizualizacja inwestycji przy ulicy Kosmicznej / fot. UM Katowice
Reklama

W katowickim Giszowcu przy ul. Kosmicznej trwa jedna z najważniejszych inwestycji Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (KTBS). Powstaje tu osiedle, które będzie wykorzystywać innowacyjne ekologiczne technologie. Całkowity koszt inwestycji to około 72 mln zł, a jej zakończenie planowane jest na grudzień 2025 roku. Powstanie 7 budynków z ponad setką mieszkań. 

Niedawno spółka Katowicki TBS pozyskała finansowanie z Krajowego Planu Odbudowy i podpisała 13 umów na realizację nowych instalacji fotowoltaicznych w różnych lokalizacjach. Prośrodowiskowe technologie są również stosowane przy budowie nowego osiedla przy al. Korfantego, jednak skala zastosowanych rozwiązań przy ul. Kosmicznej jest znacznie większa.

Reklama

Na osiedlu przy ul. Kosmicznej, poza fotowoltaiką, zainstalowane zostaną gruntowe i powietrzne pompy ciepła, co wyeliminuje potrzebę podłączenia osiedla do sieci ciepłowniczej. Dodatkowo, osiedle będzie wyposażone w ogrody deszczowe, instalacje do odzyskiwania wody deszczowej oraz otoczone dużą ilością zieleni. Miejsca postojowe będą zlokalizowane głównie w garażach podziemnych, a rozwiązania komunikacyjne ograniczą ruch kołowy na terenie osiedla.

Budowane przy ul. Kosmicznej osiedle otrzymało nagrodę specjalną podczas zeszłorocznej edycji PLGBC Green Building Awards 2023 oraz pozyskało dofinansowanie z funduszy rządowych na kwotę ponad 42 mln złotych, w tym „Planu Rozwojowego” – programu stawiającego obowiązek wykazania, iż przedsięwzięcia są zgodnie z regułą DNSH – „Do No Significant Harm” („Nie czyń poważnych szkód”). To potwierdza, że przedsięwzięcie nie wyrządza poważnych szkód dla środowiska naturalnego, a inwestycja nie przekracza zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP ilości 52 kWh/(m2/rok).

7 budynków i 111 mieszkań 

W ramach osiedla powstanie 7 trzy- i czterokondygnacyjnych budynków z windami. W zrealizowanych budynkach znajdzie się 111 różnej wielkości lokali mieszkalnych. Przyszli najemcy będą mogli wybierać wśród mieszkań od jednopokojowych kawalerek do lokali czteropokojowych. Najwięcej przewiduje się dwupokojowych o wielkości do 55 m2, a największe mieszkania będą miały 4 pokoje i 94 m2 powierzchni. Wszystkie mieszkania będą posiadały komórki lokatorskie i balkony, a te zlokalizowane na parterze tarasy lub ogródki. Na osiedlu będzie łącznie 167 miejsc parkingowych, w tym 148 w garażach podziemnych. 

W tej chwili Katowickie TBS Sp. z o.o. realizuje równolegle 4 inwestycje zlokalizowane przy ul. Kossutha, ul. Mariackiej, al. Korfantego i ul. Kosmicznej, a to oznacza, że jego zasoby zostaną powiększone o prawie 450 mieszkań. 

Już niebawem, bo w III kw. 2024 r. ruszy nabór wniosków na wynajem mieszkań przy ul. Kossutha. Zainteresowanych zachęcamy do śledzenia stron internetowych Katowickiego TBS i Miasta Katowice. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
6 + 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.