Barszcz Sosnowskiego / fot. Straż Miejska Katowice
Reklama

W Katowicach ostrzegają przed Barszczem Sosnowskiego. Roślina już pojawiła się w mieście, straż miejska apeluje o zgłaszanie miejsc, gdzie można ją spotkać. Kontakt z tą rośliną powoduje bardzo groźne oparzenia skóry. 

W tym roku zgłoszono kilka miejsc na terenie Katowic, gdzie wyrosła ta niebezpieczna roślina, m.in. przy ulicy Panewnickiej 270 i Gościnnej, w rejonie ul. Kruczej oraz ul. Radomskiej 11, a także ulicy Twardej, Zamiejskiej i Bojanowskiego.

Reklama

W tych miejscach już pojawiły się patrole straży miejskiej. Zarządcom terenów przekazano informacje o obowiązku usunięcia niebezpiecznej rośliny.

Barszcz Sosnowskiego, uznawany za jedną z największych roślin zielnych na świecie, osiąga wysokość do 3-5 metrów, szerokość rozety liściowej do 2 metrów, a grubość łodygi do 12 cm. Roślina należy do rodziny baldaszkowatych i przypomina wyglądem koper z charakterystycznymi białymi kwiatami i łodygami pokrytymi purpurowymi plamkami.

Toksyczne substancje w soku i olejkach eterycznych barszczu Sosnowskiego pod wpływem promieniowania słonecznego powodują zmiany skórne przypominające oparzenia, a objawy pojawiają się od kilku do kilkunastu godzin po kontakcie. Objawy mogą obejmować wysypki, zaczerwienienia, opuchliznę, owrzodzenia, nudności, wymioty, bóle głowy, obrażenia układu oddechowego, oczu, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Barszcz Sosnowskiego może również przyczyniać się do powstawania nowotworów skóry.

W przypadku bezpośredniego kontaktu z barszczem Sosnowskiego należy przemyć skórę letnią wodą z mydłem, umyć przedmioty i wyprać odzież, które miały kontakt z rośliną. W razie pojawienia się pęcherzy surowiczych można zastosować maści kortykosteroidowe, a w przypadku kontaktu oczu z rośliną, przemyć je wodą i skonsultować z okulistą. W przypadku silnego poparzenia i problemów oddechowych należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
28 − 16 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.