American Cars Mania / fot. American Cars Mania
Reklama

American Cars Mania powstała z fascynacji amerykańskimi samochodami – ich pięknem, mocą i ponadczasowością. Skrzydlaty Cadillac z lat 60. i potężny muscle car, jak Chevrolet Camaro czy Ford Mustang z silnikami V8 i 500 końmi maską zawsze będą inspirować fanów motoryzacji.

Ta pasja przekształciła się w największą w Polsce i jedną z największych w Europie imprez dla entuzjastów amerykańskiej motoryzacji i kultury. W tym roku odbędzie się w Katowicach na lotnisku Muchowiec 21-23.06.24. 

Reklama

Od 2013 roku gromadziła co raz właścicieli kultowych aut Made in USA. W tym roku będzie ich grubo ponad 1000. Impreza łączy zlot z targami branżowymi, pokazami pojazdów amerykańskich służb, wyścigami na 1/4 mili, konkursami na najmocniejsze auto czy wyborami stylowej Pin-up Girl. Wszystko to połączone duchem wolności, jak podczas jazdy dawną Route 66, piknikową atmosferą z plenerowymi koncertami i strefą gastronomiczną.
Niezwykła atmosfera przyczyniła się do sukcesu frekwencyjnego. Event odwiedzają co roku tysiące widzów, dziesiątki dziennikarzy i blogerów, a swój wizerunek związały z nim największe firmy branży motoryzacyjnej i inne, którym bliski jest The American Way of Life.

Firmy z USA na American Cars Mania

W 2024 podczas American Cars Mania swoją prezentację aut i stoisko przygotuje Ford Polska, który został partnerem technicznym zlotu. Na imprezę zawita nowy Mustang Dark Horse oraz wersja GT, a polską premierę będzie miał Ford F-150 – lider sprzedaży w USA Czego możecie się spodziewać? Szykujemy także wyjątkowy konkurs dla posiadaczy Mustangów z okazji 60. rocznicy powstania modelu z pulą nagród 20 000 zł.
Atrakcją dla odwiedzających będą jazdy testowe najnowszym modelem Forda Bronco.
Swoim 20m, demo car przyjedzie marka Milwaukee, na którego pokładzie odbywać się będą pokazy sprzętu. Swoje stoisko będzie miała także amerykańska marka 3M, która zaprezentuje folie do kojenia samochodów – bardzo chętnie stosowane jako zabezpieczenie lakieru. John Deere zaprezentuje najnowsze traktorki-kosiarki, a ciekawostką będą jazdy testowe kosiarek połączone z wyścigami na czas. Oprócz nich obecni będą importerzy aut z USA – firma Ameryka Cars, która ufundowała nagrodę główną, czyli Dodge Challenger R/T, którego przekazała Fundacji American Cars Mania. Fundacja przeprowadza darmowe badania profilaktyczne na pokładzie swojego ambulansu medycznego Chevrolet, który będzie obecny na zlocie w Katowicach.

Kapitał – ludzie 

Jednak największym potencjałem imprezy są ludzie, właściciele amerykańskich samochodów i ich pasja do motoryzacji. Znają oni swoje samochody do pierwszej do ostatniej śrubki, a coroczny zlot jest okazją do wymiany doświadczeń i zaprezentowania swoich aut publiczności. Organizatorzy i zlotowicze są otwarci także na nowe technologie i trendy, dlatego obok klasycznych aut z USA w amcarowej rodzinie mile widziani są właściciele Tesli czy Lucid Air.
Pomysłodawcami i organizatorami American Cars Mania są Mariusz Wypychowski i Adam Rostalski. Na pierwszym zlocie w Miliczu 2013 pojawiło się 197 aut. Potem sukcesywnie impreza rozrastała się i została przeniesiona do Oleśnicy, potem na wrocławski stadion miejski, a od 2022 odbywa się w Katowicach na lotnisku Muchowiec.  

8 największych atrakcji zlotu American Cars Mania:

•  Low Rider Show, czyli skaczące samochody w akcji! Jump, Jump! 
•  Wybory Miss Pin Up 2024;
•  Strefa militarna i radiowozów policyjnych (Wojsko Polskie i grupy rekonstrukcyjne armii USA);
•  Strefa zdrowia z darmowymi badaniami medycznymi;
•  Do wygrania samochód – Dodge Challenger 5.7 HEMI R/T;
•  Muzyka na żywo – zespoły: Hollywood Rose – Guns n’ Roses tribute band (sobota), The King’s    Friends (najlepszy “Elvis” w Polsce).
•  Zawody Viking European Strongman Cup – elita siłaczy z Polski i Europy;
•  Wyścigi na 1/4 mili.

Czy wygra Tesla czy może stanie z nią do walki klasyczny dragster? Odwiedzający American Cars Mania przekonają się o tym już w czerwcu.

Jump! Jump! Low Rider Show. Dla uczestników zlotu i odwiedzających American Cars Mania 21-23.06.24 szykujemy elektryzujące, a w zasadzie „skaczące” show.  Low Ridery, czyli skaczące samochody przyjadą do nas specjalnie z Niemiec. Te amerykańskie auta jak przerobiony Oldsmobile z 1979 roku  czy kabriolet Chevy Impala z 1964 roku mają zainstalowany specjalny system siłowników pozwalający na sterowanie ich zawieszeniem i dynamiczne skoki.

Wystarczy kupić e-booka „Jazda po zdrowie” o działaniach Fundacji American Cars Mania, a otrzymany kod uprawni do wzięcia udziału w losowaniu auta. Szczęśliwa osoba, która odbierze telefon otrzyma auto na własność w Katowicach 23.06 tuż po zawodach strongmanów. Szczegóły akcji na www.americancarsmania.pl.
Całkowity dochód z akcji wesprze działalność ambulansu medycznego prowadzącego darmowe badania profilaktyczne na terenie Polski.

Nowością w tym roku będzie „Strefa zdrowia”, w ramach której Fundacja American Cars Mania będzie prowadzić darmowe badania na pokładzie swojego ambulansu medycznego Chevrolet zwanego „Chevi”.
W tym mobilnym centrum zdrowia lekarze onkolodzy wezmą pod lupę skórę dzieci i dorosłych. Będzie można także oddać krew, wziąć udział w warsztatach z pierwszej pomocy.

Świętuj urodziny Mustanga

W specjalnej strefie obchodzić będą urodziny fani Forda Mustanga. Tej kultowej marce stuknęło w tym roku 60 lat. Na zlocie pojawią się zarówno zabytkowe Mustangi z 1964 roku, jak i najnowsze modele. Dodatkowo będzie można przetestować najnowszy model terenowy Ford Bronco podczas jazdy na specjalnie przygotowanym torze offroadowym. Partnerem technicznym American Cars Mania został Ford Polska, który objął strefę specjalnym patronatem.

Wyścigi na ¼ mili

Atrakcją na katowickim lotnisku Muchowiec będą wyścigi na ¼ mili. W ubiegłym roku wygrała Tesla, ale w tym roku do walki o najszybsze auto zlotu stanie dragster przygotowany przez dziennikarza motoryzacyjnego Przemysława Szafrańskiego i Pontiac Firebird o mocy 1500 KM.

Elita strongmanów pojawi się w Katowicach

W niedzielę 23.06 na terenie zlotu pojawią się także strongmani podnoszący samochody i bloki silników. Pierwszy raz od wielu lat impreza rangi Pucharu Europy Strongman zostanie rozegrana w Katowicach. Na obydwie imprezy, koncerty i wszystkie atrakcje obowiązywać będzie jeden, wspólny bilet: www.americancarsmania.pl

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
9 + 19 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.