FOTO: Dawid Ślusarczyk / Infokatowice.pl
Reklama

Jest pomysł na zmianę nazwy Pomnika Powstańców Śląskich i parku Powstańców Śląskich. Odrzucą go prawdopodobnie radni na najbliższej sesji Rady Miasta Katowice. Projekt uchwały w tej sprawie będzie głosowany w czwartek.

Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach raczej nie zmieni nazwy

Jeden z mieszkańców wystąpił do miasta z petycją o zmianę nazwy parku Powstańców Śląskich i Pomnika Powstańców Śląskich na „Pamięci Ofiar Wojny Domowej”. W uzasadnieniu uchwały brak zgody na zmianę nazwy.

Reklama

„Pomnik Powstańców Śląskich” został odsłonięty  w 1967 r. Stanowi  dzieło rzeźbiarza Gustawa Zemły oraz architekta Wojciecha Zabłockiego. 

„”Zakomponowane założenie, obejmujące pomnik Powstańców Śląskich oraz architektonicznie ukształtowaną skarpę, na której jest on usytuowany, zostało wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego […] W uzasadnieniu decyzji o wpisie do rejestru zabytków wskazano na zachowane wartości historyczne, artystyczne i naukowe całego założenia pomnikowego, stanowiącego jeden z historycznie ugruntowanych symboli Katowic w zakresie formy, lokalizacji i nazwy. Decyzja o wpisie do rejestru zabytków nieruchomych oraz zakres wpisu należy do kompetencji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków” – czytamy w uzasadnieniu uchwały. 

Odniesiono się też do zmiany nazwy. Podjęta próba nie spełnia formalnych przesłanek do zmiany nazwy, w uchwale podniesiono też, że jest to „subiektywna interpretacja faktów historycznych”. 

„Odnosząc się natomiast do zmiany nazwy Parku Powstańców Śląskich stwierdzić należy, że kwestie nadawania nazw reguluje uchwała nr LXI/1249/18 Rady Miasta Katowice z dnia 25 października 2018 r. w sprawie procedury nadawania nazw ulicom, placom i parkom (Dz. U. Woj. Si. z 2018 r., poz. 6914). W § 4 uchwały wskazane zostały podmioty uprawnione do składania wniosków o nadanie nazw na terenie miasta. W tym zakresie petycja nie spełnia wymogów formalnych wniosku o nadanie lub zmianę nazwy obiektu miejskiego na terenie Katowic. Mając na uwadze powyższe oraz fakt, że poglądy wyrażone w petycji stanowią subiektywną interpretację faktów historycznych petycja nie może zostać uwzględniona” – czytamy w uchwale. 

O losie uchwały zdecydują w czwartek katowiccy radni. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 − 25 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.