Uwiecznia w Areszcie Śledczym w Katowicach / fot. Policja
Reklama

Mieszkańcy Katowic myśleli, że kibole szturmują sąd. Dzwonili na policję. W Areszcie Śledczym w Katowicach przy ulicy Mikołowskie, przy którym mieści się też siedziba Sądu Rejonowego Katowice-Wschód, policja i służba więzienna odbywały ćwiczenia. Mieszkańcy nie wiedzieli co się dzieje, dzwonili na komendę, bo myśleli, że pseudokibice szturmują sąd. 

Widok był momentami jak z filmu, bo ćwiczono m.in. sytuację buntu osadzonych. 

Reklama

W Areszcie Śledczym w Katowicach przeprowadzono intensywne ćwiczenia ochronne z udziałem funkcjonariuszy aresztu, katowickiej policji i strażaków. Celem było doskonalenie umiejętności w sytuacjach kryzysowych, współpraca między jednostkami oraz obsługa sprzętu ratownictwa.

Uwiecznia w Areszcie Śledczym w Katowicach / fot. Policja

„Pierwszym etapem ćwiczeń było podjęcie interwencji przez katowickich policjantów wobec pozorantów/ pseudokibiców, którzy zgromadzili się pod ogrodzeniem zabudowań Aresztu Śledczego w Katowicach od strony Placu Andrzeja, gdzie odpalono race, zakłócano porządek publiczny, kopano w ściany ogrodzenia aresztu, a także próbowano wspinać się po nim i przerzucono przez ogrodzenie nieznany pakunek” – informuje Agnieszka Żyłka z katowickiej policji. 

Następnym etapem ćwiczeń było odnalezienie przez wartowników Służby Więziennej na terenie Aresztu Śledczego w Katowicach, pomiędzy ogrodzeniem od strony Placu Andrzeja a wydzielonym miejscem do odbywania spacerów dla osób osadzonych, ujawnienie przerzuconą przez ogrodzenie paczkę. 

„Po sprawdzeniu pod kątem ładunków wybuchowych okazuje się, że paczka wypełniona jest niezidentyfikowaną substancją, która nie stanowi zagrożenia pirotechnicznego. Na teren Aresztu Śledczego w Katowicach wezwana zostaje Państwowa Straż Pożarna w celi izolacji terenu oraz neutralizacji ewentualnego zagrożenia chemicznego/biologicznego. Teren zostaje odizolowany przed dostępem personelu oraz osadzonych” – dodaje rzecznik katowickiej policji. 

Kolejnym etapem ćwiczeń jest zdarzenie, w którym osadzeni dokonują buntu, barykadując się w jednym z pomieszczeń aresztu. W trakcie tego zdarzenia przywracaniem ładu i porządku zajmują się funkcjonariusze Służby Więziennej. Ostatnim etapem, była analiza sytuacji oraz omówienie poszczególnych etapów ćwiczeń i wyciągnięcie wniosków.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 − 6 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.