Spotkanie w sprawie DTŚ Wschód / fot. Śląskie.pl
Reklama

Budowa DTŚ Wschód ma kosztować 2 mld zł. Jej trasa rozpocznie się w Katowicach. Samorządowcy nie zapomnieli o planach budowy drogi, która ma usprawnić ruch w regionie. W tej sprawie rozmawiał marszałek z władzami Katowic, Jaworzna, Mysłowic, Sosnowca i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

DTŚ Wschód, zgodnie z porozumieniem z 2021 roku, miałaby przebiegać przez następujące odcinki: Katowice ul. Dudy-Gracza (wyjazd w kierunku Sosnowca), Katowice węzeł Lwowska, Katowice węzeł Lwowska – Sosnowiec/Jaworzno S1 węzeł Jęzor, Mysłowice węzeł Janów – Sosnowiec S1 węzeł Bór.

Reklama

Wstępnie szacowany koszt inwestycji to około 2 mld zł. DTŚ Wschód ułatwiłaby dojazd z Jaworzna do centrum aglomeracji.

„Przemierzenie tego odcinka, zwłaszcza w godzinach szczytu, w krótkim czasie to nie lada wyczyn. Ta droga po prostu się zatyka” – podkreślił prezydent Jaworzna, Paweł Silbert, który wraz z prezydentem Katowic Marcinem Krupą, prezydentem Sosnowca Arkadiuszem Chęcińskim, wiceprezydentem Mysłowic Wojciechem Chmielem oraz członkiem zarządu GZM Grzegorzem Kwitkiem uczestniczył w spotkaniu.

Marszałek Wojciech Saługa zaznaczył, że budowa DTŚ Wschód ma być jednym z priorytetów tej kadencji.

„Jesteśmy po pierwszym, niezwykle merytorycznym spotkaniu z samorządowcami reprezentującymi Katowice, Mysłowice, Sosnowiec i Jaworzno oraz przedstawicielami GZM. Co ważne, wszyscy wspólnie chcemy ten projekt realizować. Aby jednak przejść do konkretnych działań, konieczne jest opracowanie dokumentacji oraz uzyskanie decyzji środowiskowej – jedną rozpatruje w tej chwili Naczelny Sąd Administracyjny, drugą Generalny Inspektor Ochrony Środowiska. Spełnienie tych wszystkich wymogów stanowi podstawę do aplikowania o środki. Za kilka tygodni odbędzie się kolejne spotkanie w tej sprawie. Cieszy również optymizm samorządowców, którzy będą brali udział w realizacji DTŚ Wschód. Czas przejść do konkretów” – podkreślił marszałek Województwa Śląskiego, Wojciech Saługa, podczas roboczego spotkania z samorządowcami.

Obecnie trudno oszacować kiedy inwestycja mógłby się zrealizować, ponieważ obecnie jest na etapie uzyskiwania zawód i pozwoleń. Gdy te będą, to wtedy możliwe będzie rozmawianie na temat konkretnych dat i ewentualnych źródeł finansowania.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 + 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.