Marcin Krupa, prezydent Katowic / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Miasto jednoznacznie twierdzi, że nie wpływało na przebieg planowanej Velostrady Katowice-Sosnowiec. Trasę na zlecenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii projektowała wybrana firma. W mediach pojawiła się informacja, że miasto miało wpływać na planowany przebieg trasy w rejonie Burowca, chodzi o ulicę Mroźną, gdzie swoje osiedle planuje budować Grupa Pietrzak. Przypomnijmy, katowiccy radni przegłosowali zgodę na budowę osiedla w rejonie ulicy Mroźnej w trybie „lex deweloper”. Uchwała została zaskarżona do sądu, a ten ostatecznie zgodził się ze stroną skarżącą i ją unieważnił.

Zapytaliśmy w GZM, czy to prawda, że Metropolia wydała dyspozycje firmie projektującej – na prośbę Urzędu Miasta Katowice – żeby droga omijała tereny należące do dewelopera (Grupa Pietrzak) na terenie Burowca.

Reklama

„Nie. Tak jak wspominałem, jedną z kluczowych kwestii na etapie tworzenia koncepcji technicznej jest konieczność uwzględnienia przez wykonawcę prawa własności terenów i pozyskania zgód ich właścicieli. Jeden z właścicieli kilku działek w ciągu dawnej kolei piaskowej nie wyraża zgody na wykorzystanie jego działek pod budowę Velostrady oraz nie jest zainteresowany ich sprzedażą. Jako GZM nie mamy żadnych narzędzi, aby skutecznie wpłynąć na plany właściciela wobec tego terenu, co znalazło wyraz w dyskutowanym projekcie przebiegu Velostrady” – tłumaczył nam Michał Nowak z GZM. „W związku z tym wykonawca, pracując nad koncepcją, poprowadził trasę po działkach znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie. Jeśli sytuacja własnościowa tego terenu w międzyczasie ulegnie zmianie, korekta przebiegu trasy będzie możliwa, również w trakcie kolejnego etapu – przy tworzeniu dokumentacji projektowej” – dodał.

Sandra Hajduk z Urzędu Miasta Katowice poinformowała nas, że miasto wystąpiło o sprostowanie stwierdzenia, które pojawiło się w mediach. W razie braku sprostowania wystąpi do sądu w tej sprawie.

Zapewniono nas też, że miasto nie wpływało na przebieg planowanej Velostrady w GZM.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
20 + 9 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.