Starganiec / fot. UM Katowice
Reklama

14 czerwca uruchomiona zostanie linia autobusowa na Starganiec. Podobnie jak w ubiegłym roku, będzie ona kursować z Centrum Przesiadkowego Brynów i Centrum Przesiadkowego Ligota, zapewniając mieszkańcom łatwiejszy dojazd do letniego wypoczynku.

Autobusy będą odjeżdżać co godzinę z obu węzłów przesiadkowych, kursując między 9.00 a 19.00 od piątku do niedzieli oraz w święta, od 14 czerwca do 15 września. Trasa przebiega przez Ligota Centrum Przesiadkowe, Panewniki, Kąpielisko Starganiec, Piotrowice, Ochojec, Brynów Centrum Przesiadkowe i z powrotem. Została ona zmodyfikowana względem ubiegłego roku – autobus przejedzie przez Ochojec ulicą Jankego, co umożliwi większej liczbie mieszkańców skorzystanie z tej oferty.

Reklama

Obecnie pracownicy Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach prowadzą roboty budowlane przy nowych peronach przystankowych, które powstaną przy ulicy Owsianej w rejonie Stargańca. Umożliwią one bezpieczną i komfortową obsługę autobusów dla mieszkańców, którzy chętnie odwiedzają tę atrakcyjną lokalizację w sezonie letnim. Prace są prowadzone przy utrzymaniu ruchu pojazdów i mają zakończyć się do połowy czerwca. W trakcie robót jezdnia może być zawężona do jednego pasa, natomiast na zakończenie dnia roboczego zostaną przywrócone dwa pasy ruchu z miejscowym zawężeniem.

Pełny rozkład jazdy dostępny jest na stronie ZTM. Linia 275 jest odpłatna i można nią podróżować w ramach obowiązującej taryfy przewozu w komunikacji miejskiej „Transport GZM”.

Otwarcie stawu Starganiec było wyczekiwane przez mieszkańców. To miejsce, w którym od czasów PRL chętnie wypoczywali mieszkańcy Katowic, Mikołowa, a także Rudy Śląskiej i innych okolicznych miast. W tamtych czasach znajdował się tam ośrodek wodno-rekreacyjny dla pracowników Huty Baildon. Przez lata jednak niszczał, choć wielu mieszkańców i tak z sentymentem spędzało tam czas w ciepłe letnie dni. Katowice podjęły się odnowienia tego miejsca, aby mieszkańcy mieli kolejne ładne i bezpieczne miejsce do odpoczynku i rekreacji. 

Znajdujący się przy stawie parking może pomieścić 87 samochodów. W związku z tym, że budowa kolejnych miejsc parkingowych wiązałaby się z koniecznością ingerencji w las i wycinki drzew, na którą nie ma zgody miasta i mieszkańców, stąd alternatywne rozwiązanie w postaci linii autobusowej, dzięki której mieszkańcy będą mogli dojechać z centrów przesiadkowych w pobliże stawu. 

W ramach prac zagospodarowano i uporządkowano teren wokół stawu. Mieszkańcy mogą korzystać ze znajdującej się tu plaży, a także z pomostu – częściowo stałego, a częściowo pływającego. Na miejscu dostępne są leżaki, ławki, a także altany piknikowe. Można także pograć w siatkówkę plażową na dwóch boiskach. Teren stawu oświetlony został lampami solarnymi.  

Pojawiła się także nowa roślinność. Zasadzono wielopiętrowe rośliny rodzime i miododajne, a także stare odmiany drzew owocowych. W linii lasu pozostawiono stare drzewa. Wymieniona została nawierzchnia parkingu. Łączny koszt rewitalizacji Stargańca wyniósł 7 mln zł, z czego prawie 5,8 mln zł to dofinansowanie z środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
10 − 1 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.