Ulica Warszawska / fot. KAW
Reklama

Zamiast zwiędłych cisów pojawią się róże na ulicy Warszawskiej. Rusza wymiana roślin na ulicy, która nigdyś kojarzyła się głównie z betonem, dzisiaj ma być symbolem zmian w Katowicach. 

„Zielona Warszawska” to jeden z największych projektów zazieleniania terenów miejskich w Katowicach. Dawniej betonowa i zdominowana przez torowisko, obecnie jest pięknym deptakiem pełnym zieleni i kolorowych kwiatów, co czyni ją jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic w mieście. Projekt rewitalizacji objął teren o powierzchni ponad 10,5 tys. m², z czego ponad 1,2 tys. m² zajmuje zieleń.

Reklama

W ramach projektu nasadzono 33 wysokie drzewa, w tym klony, magnolie japońskie i lipy, oraz 37 drzew kolumnowych, takich jak graby i topole. Ulicę ozdobiło także 2649 krzewów, 2734 bylin i traw oraz 192 pnącza. Na odcinku między ul. Szkolną a ul. Francuską trwają prace nad wymianą roślin. Zamiast zwiędłych cisów, które nie wytrzymały wysokiego zasolenia, sadzone są róże – 600 sztuk róży okrywowej „Cricket” i 400 sztuk róży „Street dance”. Róża „Cricket” charakteryzuje się pojedynczymi kwiatami w odcieniu ciepłej czerwieni i błyszczącymi, ciemnozielonymi liśćmi. Róża „Street dance” ma półpełne kwiaty w odcieniu ciepłego różu i ciemnozielone liście. Oba gatunki są odporne na sól drogową, co sprawdziło się już przy al. Korfantego.

Zmiany na Warszawskiej to nie tylko nowe rośliny. Ulica zyskała charakter miejskiego deptaku, nawiązującego do rozwiązań z XIX i początków XX wieku. Z ruchu kołowego wyłączono fragment od ul. Dyrekcyjnej do ul. Szkolnej, a między ul. Szkolną a ul. Francuską wprowadzono strefę Tempo 30, aby uspokoić ruch.

Prace nad zazielenieniem Warszawskiej są częścią szerszej strategii rewitalizacji miejskiej przestrzeni, której celem jest uczynienie Katowic bardziej przyjaznymi i estetycznymi dla mieszkańców i odwiedzających. Dzięki tym działaniom ulica Warszawska stała się nie tylko bardziej atrakcyjna wizualnie, ale również bardziej funkcjonalna jako miejsce odpoczynku i rekreacji.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
4 + 27 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.