foto: Jacek Waszut-Wójkowski
Reklama

Studenci zbierają podpisy pod listem otwartym do rektora UŚ. Oskarżają Izrael o ludobójstwo i domagają się zerwania współpracy z Izraelskimi uczelniami. Apel do studentów wystosowało Koło Naukowe na rzecz Równości i Różnorodności UŚ. 

List otwarty na czas emisji tego materiału podpisało ponad 440 osób. Znajdziecie go tutaj. 

Reklama

„Od października zeszłego roku obserwujemy niekończące się brutalne działania izraelskiej armii w Gazie. Do tej pory zginęło 35 tysięcy ludzi, w tym ponad 1/3 tej liczby stanowią dzieci. Państwo Izrael na naszych oczach popełnia zbrodnię ludobójstwa. Nie możemy być obojętni(-e) i musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby wywrzeć międzynarodową presję na rząd Netanjahu i doprowadzić do zawieszenia broni. W obliczu zbrodni wojennych popełnianych przez Izrael, w naszej ocenie, polskie ośrodki naukowe, w tym Uniwersytet Śląski, nie powinny utrzymywać umów o współpracę z uczelniami i innymi instytucjami w Izraelu. W związku z tym kierujemy do Rektora UŚ list otwarty, w którym domagamy się zerwania wszelkich kontaktów z izraelskimi podmiotami. Zachęcamy Was do złożenia swoich podpisów” -apelują studenci.

Poniżej treść apelu studentów;

„Szanowny Panie Rektorze, 

My, niżej podpisani i podpisane,  

Studenci i studentki, absolwenci i absolwentki, akademicy i akademiczki oraz osoby nauki jesteśmy przerażeni skalą okrucieństwa izraelskich działań prowadzonych od 7 października zeszłego roku, które osiągnęły niespotykany dotąd poziom w długiej i brutalnej historii okupacji Palestyny.
    Według wiodących izraelskich i żydowskich badaczy Holocaustu oraz studiów nad ludobójstwem, takich jak Rez Sagal [1], Barry Trachtenberg [2] czy Amos Goldberg [3], działania Izraela są podręcznikowym przykładem ludobójstwa. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w toku postępowania przeciwko Izraelowi uznał, iż istnieje prawdopodobieństwo, że działania Izraela naruszają prawo Palestyńczyków i Palestynek w Strefie Gazy do ochrony przed aktami ludobójstwa i związanymi z nimi czynami zabronionymi określonymi w art. III Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa [4].
    Do tej pory zginęło co najmniej 35 tysięcy Palestyńczyków, w zdecydowanej większości cywili, w tym 14,5 tysięcy dzieci [5]. Według raportu Banku Światowego i ONZ z 2 kwietnia, ponad 62% zasobu mieszkaniowego w Strefie Gazy zostało zniszczone a ponad milion ludzi zostało pozbawionych dachu nad głową. Całkowitą wartość zniszczonej infrastruktury oszacowano na 18,5 miliarda dolarów [6].
    Działania państwa Izrael mają katastrofalne konsekwencje także na płaszczyźnie edukacyjnej, naukowej i kulturowej. Niszczone są uniwersytety, biblioteki, szkoły i muzea. Ataki Izraela dotknęły już wszystkie uniwersytety w Strefie Gazy, jako ostatni, 17 stycznia, wysadzony w powietrze przez izraelską armię został uniwersytet Al-Israa [7]. Wraz z nim zostało rozszabrowane i zrównane z ziemią prowadzone przez uniwersytet muzeum, dołączając do szeregu innych zniszczonych lub uszkodzonych przez Izrael placówek muzealnych [8]. Od 7 października zginęło co najmniej 95 naukowczyń i naukowców, 5497 studentek i studentów oraz uczennic i uczniów, 261 nauczycielek, nauczycieli, pracownic i pracowników szkolnej administracji, a co najmniej 625 tys. dzieci w wieku szkolnym od kilku miesięcy jest pozbawionych dostępu do edukacji. Co najmniej 60% obiektów edukacyjnych, włączając w to 13 publicznych bibliotek, zostało zniszczonych lub uszkodzonych [9]. 212 szkół zostało bezpośrednio zbombardowanych, w tym 165 znajdujących się na terytorium oznaczonym jako „bezpieczne” przez izraelską armię [10]. 

Należy podkreślić, że uczelnie izraelskie mają współudział w prześladowaniach ludności palestyńskiej i działaniach zbrojnych. Utrzymują bliskie związki z armią Izraela i pracują na rzecz doskonalenia broni, narzędzi opresji i inwigilacji [11]. Uczelnie także w systematyczny sposób dyskryminują studentów ze względu na ich nie-żydowską tożsamość oraz bezpośrednio uczestniczą w kolonizacji palestyńskiej ziemi [12]. 

W świetle powyższego wzywamy Uniwersytet Śląski do:  

  • publicznego, stanowczego i jednoznacznego potępienia ataku Izraela na Strefę Gazy oraz okupacji Palestyny;
  • natychmiastowego zerwania współpracy z izraelskimi instytucjami akademickimi, ośrodkami badawczymi i innymi organizacjami i firmami;
  • udostępnienie informacji o tym, z jakimi podmiotami tego typu UŚ prowadzi współpracę i w jakim zakresie;
  • bojkotu izraelskich instytucji na szczeblu krajowym i międzynarodowym, do czasu zakończenia okupacji Palestyny, uznania prawa Palestyńczyków do równości i samostanowienia oraz uznania prawa do powrotu dla palestyńskich uchodźców. 

Brak działań uznajemy za równoznaczny z milczącą zgodą na popełnianie zbrodni przeciwko ludzkości” 

  

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 18 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.