Wyremontowana klatka przy ul. św. Jana / fot. KAW
Reklama

KZGM zapowiada remonty i modernizacje. M.in. klatek schodowych, instalacji w budynkach, a także prace przy skwerach. Prowadzone są postępowania przetargowe na kolejne takie inwestycje, a ich łączna szacowana przez KZGM w Katowicach wartość to ponad 1,5 mln zł. 

Jedna z planowanych inwestycji dotyczy obiektów w Szopienicach. W budynkach przy ul. Wiosny Ludów 32a i 30a zostaną odnowione klatki schodowe. Prace polegać będą m.in. na wymianie drzwi zewnętrznych i wstawieniu drzwi stalowych, wykonaniu, uzupełnieniu i malowaniu tynków, naprawie posadzek i stopni, wymianie stolarki okiennej, uzupełnieniu balustrad schodowych. Zdemontowane zostaną też wysłużone elementy – m.in. skrzynki, rozdzielnice, łączniki, przewody, liczniki prądu, które zostaną zastąpione nowymi. Zamontowane zostanie nowe oświetlenie, uruchamiane czujnikiem ruchu, co pozwoli oszczędniej wykorzystywać energię elektryczną. Ma to uzasadnienie zarówno pod kątem oszczędzania energii, jak i co za tym idzie finansowym. Zamontowane zostaną także przeciwpożarowe wyłączniki prądu. Wykonane zostaną centrale domofonowe oraz zamontowane zostaną urządzenia łączności wewnętrznej. Wybrani wykonawcy będą mieć 3 miesiące od podpisania umowy na realizację każdego z zadań. KZGM planował przeznaczyć na wykonanie jednej klatki ponad 180 tys. zł. Do realizacji każdej z nich zgłosiło się po pięć firm.  W przypadku Wiosny Ludów 32 a oferty mieściły się między 170 tys. zł a prawie 275 tys. zł. Realizację zadania przy Wiosny Ludów 30a firmy zadeklarowały między niecałe 172 tys. zł a prawie 225 tys. zł. Obecnie trwa weryfikacja merytoryczna i formalna ofert, a po jej zakończeniu zostanie podpisana umowa z wybranym wykonawcą. Oprócz tego trwa także przetarg na renowację klatki schodowej przy ul. Wiosny Ludów 32c. Zainteresowani wykonawcy mogli składać oferty do 29 kwietnia – wpłynęły cztery propozycje. Także mieszkańcy ul. Klonowej 5 będą mogli korzystać z odnowionej klatki schodowej. Do wykonania remontu zgłosiły się dwie firmy.  W wyniku przeprowadzonego postępowania 15 kwietnia podpisano umowę z PPHU MJ Marcin Jasiński z siedzibą w Mysłowicach o wartości niecałych 140 tys. zł. Termin realizacji to połowa lipca.

Reklama

KZGM sukcesywnie inwestuje w remonty naszych zasobów. Chcemy, aby mieszkańcy cieszyli się z estetycznego i praktycznego otoczenia, a budynki zapewniały odpowiednią wygodę. Dlatego zakres inwestycji jest szeroki, obejmuje zarówno kompleksowe termomodernizacje, jak i remonty klatek schodowych, montaż instalacji centralnego ogrzewania, remonty dachów.  Efektów niektórych prac czasami nie widać na pierwszy rzut oka, a wpływają na wygodę mieszkania w naszych budynkach” – podkreśla Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Na budynku przy Tysiąclecia 5 zamontowane zostanie nowe pokrycie dachowe. W ramach prac wykonana zostanie m.in. rozbiórka rynien, dotychczasowego pokrycia i elementów instalacji odgromowej. Wymienione zostaną elementy konstrukcyjne dachu, a także naprawione pęknięcia posadzki cementowej. Uzupełnione zostaną tynki, a także wykonana izolacja przeciwwilgociowa, ocieplenie płytami styropianowymi oraz pokrycie dachu papą termozgrzewalną. Zamontowane zostaną kominki wentylacyjne, nowe rynny oraz elementy instalacji odgromowej. Wykonanie prac powinno się zakończyć w dwa miesiące po podpisaniu umowy. Oferty złożyło 8 firm. Mieściły się one w zakresie 226 tys. zł a 460 tys. zł. Na realizację zadania planowano przeznaczyć niecałe 329 tys. zł. Obecnie trwa weryfikacja merytoryczna i formalna ofert, a po jej zakończeniu zostanie podpisana umowa z wybranym wykonawcą. 

KZGM dba nie tylko o wygląd budynków. W ramach prac prowadzone są także inwestycje w centralne ogrzewanie oraz modernizacja instalacji c.o. w budynkach. Ostatni przetarg na takie zadanie dotyczył siedmiu mieszkań położonych m.in. przy ul. Emerytalnej, Piotrowickiej, Grunwaldzkiej i Żeromskiego. Wykonawca będzie miał trzy miesiące na realizacje zadania. Na wykonanie prac przeznaczono ponad 180 tys. zł. Zgłosiło się dziewięć firm. Najniższą Najkorzystniejszą kwotę ofertę  zgłosił ONE INSTAL SERWIS PIOTR WROŃSKI SPÓŁKA KOMANDYTOWA z Dąbrowy Górniczej – ponad 130 tys. zł. Umowę podpisano 24.04.2024 r.  Zadanie powinno zostać zakończone w trzy miesiące.

Oprócz prac w budynkach KZGM inwestuje także w infrastrukturę zewnętrzną. Ostatnio rozpoczęły się prace na skwerze przy ul. Katowickiej. Mieszkańcy zyskają tam nową roślinność, ławki, gdzie będą mogli odpocząć, ale także nowe chodniki i oświetlenie. Z kolei pomiędzy ul. Gawliny, Kominka, Kubiny i Lisieckiego powstanie zielona oaza, która jest projektem w ramach Budżetu Obywatelskiego. Za kilka miesięcy mieszkańcy będą mogli cieszyć się nową roślinnością oraz ławkami. W ramach prac zamontowane zostaną m.in. hotele dla owadów i budki lęgowe dla ptaków. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
29 − 22 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.