Strefa do Street Workoutu / fot. InfoKatowice.pl
Reklama

Budżet Obywatelski zmienia Katowice. Sprawdzamy jak. Do 8 kwietnia mieszkańcy mają czas na składanie projektów do Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu. Miliony złotych czekają. Co do tej pory udało się zmienić w katowickich dzielnicach? 

Mieszkańcy mają czas do 8 kwietnia na składanie swoich projektów – miliony złotych czekają. Zgłaszane wnioski od lat zmieniają miasto i poszczególne dzielnice na lepsze. Chodzi oczywiście o Budżet Obywatelski i Zielony Budżet. Mieszkańcy mają w tym roku do dyspozycji pulę 22,6 mln zł. 

Reklama

Co do tej pory powstało w Katowicach dzięki BO? M.in. rewitalizowano za prawie 2 mln zł Staw Kozubek oraz urządzono wokół niego zieloną strefę odpoczynku. Z tej inwestycji korzystają m.in. mieszkańcy Osiedla Witosa oraz Załęża. Kupiono też specjalne oprogramowanie informatyczne dla katowickich szkół, dzięki którym na symulacji uczniowie poznają tajniki prowadzenia własnej firmy – to zadanie kosztowało 35 tys. zł. Przy ulicy Zamkowej natomiast w 2022 roku powstała Strefa do Street Workoutu, czyli ćwiczeń z własnym ciężarem ciała – od podciągania i pompek po trudne elementy gimnastyczne. 

„Zestaw do ćwiczeń street workout zawiera drabinki pionowe i poziome, ławeczki do ćwiczeń, przyrządy do ćwiczeń mięśni brzucha i ramion oraz drążki do podciągania” – czytamy w opisie projektu. Inwestycja zrealizowana w 2022 roku kosztowała w sumie przeszło 82 tys. zł. 

Czym jest BO i jak składać wnioski? 

Budżet Obywatelski w Katowicach to forma partycypacji obywatelskiej, która pozwala mieszkańcom miasta na bezpośredni wpływ na wybór i realizację projektów finansowanych przez miasto. Jest to narzędzie demokracji bezpośredniej, umożliwiające mieszkańcom współdecydowanie o wydatkach publicznych na określone inicjatywy, które przyczynią się do poprawy jakości życia dla danej społeczności.

„Od początku istnienia katowickiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy złożyli prawie 3,5 tys. propozycji, z których 1266 o łącznej wartości prawie 175 mln złotych, zostało wybranych do realizacji. To pokazuje ogromne zaangażowanie ze strony mieszkańców! Jestem przekonany, że również w tym roku pojawi się wiele ciekawych pomysłów, które będą pozytywnie wpływać na dalszy rozwój naszego miasta. Zachęcam katowiczanki i katowiczan do zgłaszania swoich projektów” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Proces składania projektów Nabór wniosków jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych, którzy chcą wprowadzić pozytywne zmiany w swoim otoczeniu. Propozycje mogą dotyczyć różnych aspektów życia miejskiego, takich jak infrastruktura, zieleń miejska, kultura, sport, edukacja czy poprawa bezpieczeństwa.

Pod tym linkiem należy zgłosić projekt: https://bo.katowice.eu/

Kto może składać projekty?

  • Mieszkańcy Katowic: Każdy mieszkaniec miasta, niezależnie od wieku. W przypadku osób poniżej 16 roku życia wymagana jest zgoda opiekuna prawnego.

Jak składać projekty?

  • Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z regulaminem Budżetu Obywatelskiego, który określa m.in. wymogi formalne jakim powinny odpowiadać składane wnioski oraz informacjami o dostępnym w danym roku budżecie na zadania o charakterze ogólnomiejskim i lokalnym dla konkretnej dzielnicy
  • Przygotowanie projektu: Należy przygotować projekt, który odpowiada na potrzeby społeczności lokalnej i spełnia kryteria określone w regulaminie. Projekt powinien zawierać szczegółowy opis, szacowany koszt realizacji oraz uzasadnienie, dlaczego warto go zrealizować.
  • Wypełnienie formularza zgłoszeniowego: Aby zgłosić projekt, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na oficjalnej stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego w Katowicach bo.katowice.eu lub w  Urzędzie Miasta, w Punkcie Konsultacyjnym, mieszczącym się przy Rynku 13 (pokój 205) . Formularz wymaga podania szczegółowych informacji na temat projektu oraz danych kontaktowych osoby zgłaszającej. Do formularza trzeba będzie również dołączyć obowiązkowe załączniki, np. listę mieszkańców popierających propozycję zadania. Więcej informacji o obowiązkowych załącznikach znajdziesz TUTAJ https://bo.katowice.eu/budzet-obywatelski-strefa-wnioskodawcy-2025
  • Złożenie projektu: Wypełniony formularz wraz z obowiązkowymi załącznikami należy złożyć do 8 kwietnia. Można to zrobić na kilka sposobów: wypełnić wniosek online przez stronę bo.katowice.eu, przesłać na adres e-mail: wnioskiBO@katowice.eu, ePUAPem lub dostarczyć dokumenty do Punktu Konsultacyjnego BO, który mieści się w budynku Urzędu Miasta, Rynek 13, pok. 205.
  • Promocja projektu: Po złożeniu projektu warto go promować wśród lokalnej społeczności, aby zwiększyć jego szanse na uzyskanie odpowiedniej liczby głosów podczas etapu głosowania, które – jak co roku – odbędzie się we wrześniu
  1. To prostsze niż mogłoby się wydawać, a jeżeli ktoś ma wątpliwości to na większość pytań odpowiedzą urzędnicy pracujący w Punkcie Konsultacyjnym BO. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej bo.katowice.eu.
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
30 − 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.