Zespół Szkół nr 1 im. Gen . J. Ziętka w Katowicach / fot. Zespół Szkół nr 1
Reklama

Zielony Budżet zmienia Katowice! Edukuje i buduje też poczucie wspólnoty w szkołach – tak jest choćby w Zespole Szkół nr 1 im. Gen. J. Ziętka, która realizuje projekt „Zielona Klasa”. 

Zielony Budżet to część Budżetu Obywatelskiego, która przeznaczona jest na zielone inicjatywy mieszkańców. Do 8 kwietnia katowiczanie mają czas na składanie projektów do Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu. W ramach Zielonego Budżetu do tej pory wybrano do realizacji 347 pomysłów mieszkańców na kwotę przeszło 10 mln zł. 

Reklama

Jednym z wybranych do realizacji projektów jest wdrażane właśnie zadanie pod nazwą „Zielona Klasa”. Projekt ma charakter edukacyjny i skierowany jest do uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. Gen. J. Ziętka w Katowicach, a także mieszkańców uczestniczących w wydarzeniach szkolnych. 

„Głównym celem jest propagowanie ekologicznego stylu życia poprzez udział w warsztatach ekologicznych, świadome segregowanie odpadów, sadzenie roślin miododajnych i aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu” – czytamy w opisie projektu. 

Wartość zadania to niespełna 25 tys. zł. Edukacja to tylko jeden z obszarów, do których można składać zadania w ramach Zielonego Budżetu. 

W przypadku zgłaszania projektu do Zielonego Budżetu, nie potrzeba żadnych oświadczeń ani listy podpisów mieszkańców popierających projekt. Zadania zgłasza się na odpowiednim formularzu (można zgłaszać wiele projektów, ale każdy z nich musi być opisany na osobnym formularzu)

Weryfikacja wniosków

Gdy tylko wypełnione formularze trafią do urzędu podlegają rejestracji i weryfikacji. Sprawdzone zostaną m.in. elementy składowe, które zadecydują czy projekt spełnia warunki umożliwiające realizację. 

Następnie wszystkie pozytywnie zweryfikowane wnioski zostają przekazane do Zespołu Oceniającego, którego zadaniem jest wskazanie do realizacji tych projektów mieszkańców, które w najwyższym stopniu wpisują się w założenia Zielonego Budżetu miasta Katowice i charakteryzują się największym wpływem na poprawę środowiska naturalnego na terenie miasta.

Co można zgłosić w ramach Zielonego Budżetu?

Projekty, które z założenia są dobre dla środowiska naturalnego czy bytowania zwierząt. W ramach tej procedury możesz zgłosić zadania takie jak:

  • tworzenie łąk kwietnych;
  • zazielenianie przestrzeni publicznej w sposób usystematyzowany, wspierający tworzenie zielonych korytarzy ekologicznych;
  • systemową rewitalizację zieleni skwerów i parków;
  • tworzenie systemowej opieki dla starych drzew;
  • systemowe prowadzenie nasadzeń drzew i krzewów;
  • systemowe programy dotyczące zwierząt obejmujące np.: edukację o właściwej opiece czy odżywianiu; sterylizację; akcje informacyjne;
  • warsztaty lub działania edukacyjne w zakresie:  ochrony przyrody; ekologii;
  • zakładanie ogrodów deszczowych;
  • małą retencję na terenach skwerów i parków miejskich;
  • działania wspierające obieg zamknięty.
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 − 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.