ABW / fot. ABW
Reklama

ABW przeszukało mieszkania w Tychach i Warszawie. Chodzi o szpiegostwo na rzecz Rosji. Znaleziono m.in. pieniądze. Działania rodzimy służb miały charakter międzynarodowy we współpracy z europejskimi służbami. 

„W wyniku przeprowadzonych czynności udokumentowano działania zmierzające do zorganizowania w państwach Unii Europejskiej prorosyjskich inicjatyw i kampanii medialnych mających na celu osłabienie pozycji RP na arenie międzynarodowej i dyskredytację Ukrainy, czy wymierzonych w wizerunek organów Unii Europejskiej. W tym celu m.in. założono portal internetowy o zasięgu międzynarodowym, na którym to publikowane są materiały o prorosyjskim charakterze” – informuje Prokuratura Krajowa. 

Reklama

W wyniku działań zabezpieczono ponad 38 tys. euro oraz 36 tys. dolarów. 

„Celem była realizacja założeń polityki zagranicznej Kremla, w tym osłabienie pozycji RP na arenie międzynarodowej, dyskredytacja Ukrainy oraz wizerunku organów Unii Europejskiej. Dążąc do realizacji ww. celów uruchomiono m.in. portal internetowy o zasięgu międzynarodowym Voice of Europe, na którym publikowane są artykuły, oświadczenia, komentarze czy wywiady o tendencyjnym, prorosyjskim wydźwięku, związane z obecną sytuacją międzynarodową, w tym z wojną prowadzoną przez Rosję przeciwko Ukrainie. Służby ustaliły sposób finansowania opisywanego procederu. Oprócz wspomnianych środków finansowych zabezpieczono także szereg nośników elektronicznych, w tym telefony komórkowe” – informuje Jacek Dobrzyński, rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych. 

Przeprowadzone czynności mają związek z zakończonym przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie śledztwem, w którym prokurator skierował akt oskarżenia przeciwko obywatelowi RP. 

„Mężczyzna, uplasowany w środowisku polskich i europejskich parlamentarzystów, wykonywał zadania zlecone i finansowane przez współpracowników rosyjskiego wywiadu, które obejmowały m.in. działania propagandowe, dezinformacyjne oraz prowokacje polityczne. Ich celem było budowanie rosyjskich stref wpływu w Europie” – dodaje Dobrzyński.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.