Powiatowy Urząd Pracy / foto: Infokatowice.pl
Reklama

W Tychach firmy zapowiadają zwolnienia grupowe. Jak wygląda sytuacja w Katowicach? Sprawdziliśmy. Udało nam się zebrać dane z urzędu i zdecydowanie sytuacja w Katowicach wygląda lepiej niż ta na odcinku tyskim. 

W Tychach redukcję zatrudnienia o 370 osób planują firmy kooperujące z produkcją samochodów na terenie Strefy Ekonomicznej. Chodzi o dwie spółki „MA” i „BCube”. Od połowy roku przestaną być produkowane modele z segmentu A – Fiat 500 oraz Lancia Ypsilon.

Reklama

„MA myśli o zwolnieniu 250 osób, a BCube około 120 osób” – powiedziała, Dorota Otok, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach, która nie wyklucza, że dalsze zawiadomienia odnośnie zwolnień grupowych będą wpływać do urzędu. Te zwolnienie nie obejmują pracowników na umowy tymczasowe, które po prostu nie zostaną przedłużone. 

Sytuacja w Katowicach wygląda znacznie lepiej. 

„Powiatowy Urząd Pracy w Katowicach informuje, że od początku 2024 roku jedna firma z branży związanej z naprawą i konserwacją maszyn zgłosiła planowane zwolnienie grupowe 4 osób z obszaru Katowic. Zaplanowane zmniejszenie zatrudnienia jest związane z sytuacją ekonomiczną pracodawcy i nie dotyczy wyłącznie osób z Katowic” – poinformowała Karina Oleksiej z PUP Katowice. „W ramach zgłoszeń firm z branży produkcyjnej i budowlanej z roku 2023 r. jeszcze około 20 osób jest zagrożonych utratą pracy z winy pracodawcy” – dodaje, ale zaznacza, że w rozmowach z pracodawcami uzyskano informację o możliwym anulowaniu planowanych zwolnień grupowych.

Katowice charakteryzują się stabilnym rynkiem pracy. W lutym zarejestrowanych bezrobotnych w Katowicach było nieco ponad 2,4 tys. osób, wolnych miejsc pracy natomiast 1080. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
23 + 21 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.