Sprzątanie / fot. Orbus Software
Reklama

Można zgłaszać tereny do posprzątania w Katowicach. Urząd Miasta Katowice i Stowarzyszenie Wolnej Herbaty po raz kolejny organizują wspólne sprzątanie. Tym razem przyłączyły się również prywatne firmy, a motywem przewodnim sprzątania mają być tereny nad wodą. 

W dotychczasowych, wspólnych działaniach miasta i Stowarzyszenia wzięło udział blisko 1200 mieszkańców, których zaangażowanie przełożyło się na 3081 worków ze śmieciami zebranymi z terenów publicznych, głównie zielonych.

Reklama

Podobnie jak w przypadku projektu SprzątaMy Dzielnice, również tym razem akcja sprzątania jest poprzedzona etapem zgłaszania terenów do wysprzątania. Zaśmiecone tereny leżące w sąsiedztwie wody można zgłaszać do 8 marca tradycyjnie przez fanpage Stowarzyszenia Wolnej Herbaty Facebook lub pod adresem e-mail Stowarzyszenia: stowarzyszenie@wolnaherbata.pl. Następnie spośród zgłoszonych lokalizacji mieszkańcy w drodze głosowania wskażą tę, która zostanie wysprzątana w ramach akcji. W 2023 roku dzięki zaangażowaniu mieszkańców, firm i wsparciu miasta, posprzątane zostały również pozostałe cztery lokalizacje z finałowej listy.

Celem SprzątaMy jest edukacja w duchu zero waste, promowanie selektywnej zbiórki odpadów oraz picia „kranówki”. Tym razem wolontariusze spotkają się 23 marca, tuż po Dniu Wody (22 marca), w godz. 10-13. Ta data nie jest przypadkowa. 

„W tym roku tematem przewodnim akcji będzie woda, a zgłaszane przez mieszkańców tereny będą musiały sąsiadować ze zbiornikiem wodnym lub rzeką” – mówi Olaf Józefoski ze Stowarzyszenia Wolnej Herbaty. „Woda, choć mówi się o niej coraz więcej, wciąż wydaje się być bardzo niedoceniana w Polsce. Co roku mierzymy się z suszą a w niektórych regionach latem zaczyna brakować wody pitnej. Mimo to wciąż traktujemy wodę jako coś bardzo zwyczajnego i powszechnego, o co nie trzeba dbać”  – dodaje. 

W Katowicach poza najpopularniejszą wśród mieszkańców Doliną Trzech Stawów znajduje się również wiele innych zbiorników wodnych, a oprócz płynącej przez centrum miasta Rawy również inne rzeki. Wśród nich można wspomnieć m.in. o aktualnie rewitalizowanych: dolinie rzeki Ślepiotki w Ligocie czy Dolinie Pięciu Stawów w Szopienicach, ale też stawach Grunfeld w Brynowie, Bolina w Janowie, Maroko na os. Tysiąclecia, Barbara w Giszowcu oraz zrewitalizowany w ub.r. staw Starganiec na pograniczu Katowic i Mikołowa. 

Już teraz miasto zachęca również firmy do zgłaszania udziału w wydarzeniu pod tym samym adresem: stowarzyszenie@wolnaherbata.pl. 

„Zmiany na skalę światową zaczynają się od drobnych kroków, lokalnie, w naszym otoczeniu. Akcje takie jak „SprzątaMy z firmami” to nie tylko porządkowanie kawałka okolicy – to integracja społeczności i lokalnych firm, realny dowód na to, że wspólnymi siłami możemy zdziałać naprawdę wiele. Jak mówimy w naszej firmie „The world is how we shape it” – Świat jest taki, jakim go kształtujemy” – mówi Natalia Rajfur, Communication Specialist i Green Agent w Sopra Steria Polska, firmy która już dwukrotnie włączyła się w akcję SprzątaMy z firmami i była jednym z jej inicjatorów.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
16 − 10 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.