foto: Jacek Waszut-Wójkowski
Reklama

Tydzień Trzech Kultur w Mieście Nauki. Będzie można zrobić sobie tatuaż z henny i nauczyć się podstaw arabskiego i hebrajskiego, do tego odbędą się też wykłady i debaty. W 2024 roku co tydzień pod innym hasłem świętowane jest przyznanie Katowicom tytułu Miasta Nauki 2024. Każdy z 50 tygodni to uczta dla zainteresowanych jednym z obszarów nauki. 

Kolejnym, 9 tygodniem w Mieście Nauki jest Tydzień Trzech Kultur, którego program wypełni okres od 26 lutego do 3 marca. 

Reklama

Choć dziś wydaje się to niemożliwe, był kiedyś taki kraj w Europie, w którym współistniały trzy kultury i trzy największe religie: islam, judaizm i chrześcijaństwo. Jaki to był kraj? Hiszpania za panowania Alfonsa X Mądrego, którego podejście do kwestii nauki, religii i kultury zupełnie odbiegało od panującego wówczas modelu. Ten trzynastowieczny, chrześcijański król był zwolennikiem tolerancji religijnej oraz krzewienia wiedzy żydowskich i arabskich uczonych, zaś stolica jego państwa, Toledo, było jednym z najważniejszych miast nauki ówczesnej Europy. Dziś chcemy wrócić do tych korzeni w Katowicach – Europejskim Mieście Nauki 2024. Dlatego proponujemy niezwykły tydzień. Tydzień Trzech Kultur, podczas którego będziesz mógł:

 1. zwiedzić Centrum Kultury i Dialogu „Doha”;
 2. skorzystać z oryginalnych tatuaży z henny;
 3. nauczyć się podstaw języka arabskiego i hebrajskiego;
 4. skosztować przepysznej herbaty marokańskiej;
 5. wysłuchać koncertu chóru ewangelickiego oraz gry na bandurze;
 6. zobaczyć ciekawe wystawy, posłuchać mądrych wykładów i uczestniczyć w interesujących debatach.

Pokażemy, jak różne kultury mogą nie tylko współistnieć, ale także wzajemnie się przenikać i wzbogacać. Tydzień Trzech Kultur ma pokazać, że nauka i kultura zawsze idą w parze i działają na rzecz pokoju.

Jakich wydarzeń możemy się spodziewać?

 1. Wystawy dla różnych grup odbiorców, m.in.: „Wybitni muzułmanie. Rozkwit myśli muzułmańskiej”, „Kościoły w krajach arabskich”, „Dziedzictwo kulturowe narodu marokańskiego”;
 2. Nauka alfabetu arabskiego i hebrajskiego;
 3. Wykłady przybliżające trzy kultury;
 4. Debata międzykulturowa;
 5. Debata: „Trzy kobiety. Trzy religie. Trzy punkty widzenia?”;
 6. „Zapomniane zakątki”. Śladami Żydów w Katowicach; 
 7. Weekendowe spotkanie z kulturą muzułmańską: arabska kawa, tatuaże z henny, muzyka arabska na żywo;
 8. Koncert chóru ewangelickiego w kościele ewangelickim.

Kalendarz wydarzeń w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024: https://us.edu.pl/europejskie-miasto-nauki/50-tygodni-w-miescie-nauki/ 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
7 − 7 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.