Prace przy budowie chodnika prowadzącego do powstającej plaży / fot. KAW
Reklama

W Dolinie Pięciu Stawów powstają nowe kąpieliska, alejki, ścieżka i parking. W sumie za prawie 13 mln zł. Ten etap rewitalizacji tego terenu zostanie zakończony latem. 

Pod koniec sierpnia ub.r. miasto podpisało umowę na realizację II etapu nowego zagospodarowania katowickiej Doliny Pięciu Stawów. Za blisko 12,9 mln zł wyłoniony w przetargu wykonawca –  firma Bako Sport G. Baran, R. Koziołek Spółka Jawna odpowiada za zaprojektowanie inwestycji, uzyskanie niezbędnych pozwoleń oraz realizację prac terenowych w trzech zakresach: zagospodarowania nowej plaży po północnej stronie stawu Morawa, parkingu przy ul. Sosnowieckiej oraz alejki pieszo-rowerowej wzdłuż brzegu stawu Morawa od stanicy harcerskiej w stronę cmentarza. Całość zostanie oddana do użytku mieszkańców latem tego roku. – Inwestycja jest realizowana zgodnie z przyjętym harmonogramem. Prace toczą się już przy budowie alejki oraz plaży północnej – mówi Jarosław Łuczyński, dyrektor działu inwestycji kubaturowych, Katowickie Inwestycje S.A.

Reklama

Po północnej części stawu Morawa, powstanie nowa plaża, plac zabaw, krąg grillowy. Plaża zostanie wyposażona w niezbędne udogodnienia, takie jak stanowisko dla ratownika, pochylnię dla osób z niepełnosprawnościami oraz zaplecze socjalne z przebieralniami, natryskami i toaletami. Obecnie trwają roboty budowlane i zrealizowano dużą część prac związanych ze ścieżką pieszą, wraz z podbudową i krawężnikami. Wykonano też podbudowę drogi dojazdowej i chodnika, a w najbliższym czasie mają rozpocząć się prace przy budowie obiektu, który ma obsługiwać plażę. Z kolei plac zabaw będzie wyposażony w różnego rodzaju huśtawki, urządzenia do wspinaczki oraz zestawy zabawowe dla starszych dzieci. 

W ramach inwestycji  w miejscu dzikiego parkingu przy ul. Sosnowieckiej powstanie przestrzeń parkingowa przystosowana zarówno dla samochodów osobowych, jak i autobusów. Realizowana jest również aleja pieszo-rowerowa biegnąca wzdłuż południowego brzegu stawu Morawa od stanicy harcerskiej w stronę cmentarza. Projekt został przygotowany w taki sposób, by maksymalnie ograniczyć ingerencję w istniejącą zieleń, dlatego w wielu miejscach trakt pieszy meandruje lub obchodzi rosnące drzewa. 

„Robimy wszystko, by projekt i prace minimalnie ingerowały w otaczający drzewostan ograniczając usuwanie drzew do minimum, głównie do drzew chorych lub zagrażających bezpieczeństwu” – wyjaśnia dyrektor Jarosław Łuczyński.

Pierwszy etap rewitalizacji zakończył się w 2022 r., kiedy do użytku mieszkańców oddano nową stanicę wodną, oświetlone alejki, keję, pomost, miejsce do grillowania i infrastrukturę kąpielową na południowo-wschodnim brzegu stawu Morawa. Inwestycja o wartości ponad 6,5 mln złotych przyczyniła się do poprawy dostępu do estetycznej przestrzeni dla mieszkańców i harcerzy, którzy na co dzień opiekują się stanicą.

Następny – trzeci etap rewitalizacji – obejmie m.in. budowę kolejnej plaży przy południowym brzegu stawu Borki, nowego parkingu, oraz promenady wzdłuż wschodniego brzegu stawu Morawa. Dzięki zrealizowaniu inwestycji mieszkańcy zyskają nową alejkę, która umożliwi zarówno codzienne, bezpieczne przemieszczane się, jak i rekreacyjne spacery w wolnym czasie. Z alejki będą mogli korzystać piesi, rowerzyści, jeżdżący na rolkach czy też hulajnogach.

Rewitalizacja katowickiej Doliny Pięciu Stawów dotyczy terenu o powierzchni ponad 150 hektarów, z czego powierzchnia samych zbiorników wodnych wynosi 91 hektarów – czyli tyle, co 127 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Oprócz stawu Morawa Dolinę tworzą także stawy: Borki, Hubertus I, Hubertus II oraz Hubertus III. Bogaty przyrodniczo i atrakcyjny teren sprzyja różnym rodzajom wypoczynku i aktywności na świeżym powietrzu – nie tylko plażowaniu, ale także jeździe na rowerze, spacerowaniu, bieganiu czy wędkowaniu. Dlatego rewitalizacja zakłada, by uczynić tę przestrzeń bezpieczną dla katowiczan, przy jednoczesnym zachowaniu jej naturalnego charakteru.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
21 + 30 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.