GieKSa pokonała 3:1 Podhale Nowy Targ i na trzy kolejki przed końcem zapewniła sobie pierwsze miejsce w sezonie zasadniczym Tauron Hokej Ligi.

W dzisiejszym meczu z Podhalem GieKSa wystąpiła w najmocniejszym składzie, w którym nie zabrakło nieobecnych w Krakowie Pasiuta i Sokaya. Przez całą pierwszą tercję katowiczanie mieli dużą przewagę. Dobre okazje do zdobycia bramki mieli m.in. Lehtimaki, Koponen, Marklund czy Pasiut, Bizub jednak grał bezbłędnie. Mistrzom Polski nie udało się pokonać bramkarza Szarotek nawet w momencie, kiedy w końcówce przez około trzydzieści sekund grali w podwójnej przewadze. Goście bardzo rzadko zapuszczali się w tercję obronną GieKSy i z wyjątkiem sytuacji z 19 min., kiedy Murray wygrał sytuację sam na sam z Kamińskim, golkiper gospodarzy nie miał zbyt wiele pracy i tercja skończyła się bezbramkowym remisem.

Druga odsłona także toczyła się pod dyktando Trójkolorowych, którzy jednak, pomimo kilku gier w przewadze, długo nie potrafili znaleźć sposobu na Bizuba. Sztuka ta udała się dopiero w 38 min. Varttinenowi, który huknął z całych sił i umieścił krążek w siatce. Ten sam zawodnik na 14 sekund przed końcową syreną otrzymał aż pięciominutową karę za atak na głowę Walkiewicza, przez co znacznie osłabił swoją drużynę na początku trzeciej tercji.

Pomimo gry w osłabieniu to GieKSa na początku trzeciej odsłony dwukrotnie była blisko podwyższenia prowadzenia, golkiper gości wygrał jednak pojedynki z Fraszką i Koponenem. Kiedy Varttinen wrócił na lód podopieczni trenera Jacka Płachty spokojnie kontrolowali sytuację na lodzie, a w 53 min. Michalski po indywidualnej akcji podwyższył wynik spotkania. Końcówka meczu okazała się jednak emocjonująca. W 57 min. na ławkę kar powędrował Hitosato. Podhale zdecydowało się wycofać bramkarza i grając w przewadze 6:4 strzeliło kontaktowego gola. Ten sam manewr przyjezdni powtórzyli w ostaniej minucie, tym razem zakończył się on jednak trzecią bramką dla gospodarzy, której autorem został Monto.

Dzięki dzisiejszemu zwycięstwu GieKSa na trzy kolejki przed zakończeniem zasadniczego sezonu zapewniła sobie pierwsze miejsce w tabeli Tauron Hokej Ligi.

GKS Katowice – PZU Podhale Nowy Targ 3:1 (0:0; 1:0; 2:1)

Bramki: Varttinen, Michalski, Monto – Szczechura

GKS Katowice: Murray (Kieler) – Delmas, Kruczek, Marklund, Pasiut, Fraszko – Varttinen, Koponen, Iisakka, Monto, Olsson – Wanacki, Cook, Lehtimaki, Bepierszcz, Hitosato – Maciaś, Lebek, Sokay, Smal, Michalski.

PZU Podhale Nowy Targ: Bizub (Horawski) – Pangelov-Yuldashev, Tomasik, Wielkiewicz, Wronka, Szczerba – Zalamai, Kiss, Neupauer, Cichy, Szczechura – Horzelski, Kudin, Bochnak, Lorraine, Worwa oraz Słowakiewicz, Kamiński, Saroka i Jarczyk.