Przejście dla pieszych / fot. UM Katowice
Reklama

Dzisiaj kierowcy i piesi pod lupą katowickich policjantów. Będą mandaty, zarówno dla tych pierwszych jak i tych drugich.

Katowiccy policjanci przeprowadzają działania „Bezpieczny pieszy”. Od samego rana trwają kontrole pod kątem bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Reklama

„W ramach działań policjanci prowadzą m.in. kontrole w tzw. statycznych punktach kontroli prędkości ze szczególnym uwzględnieniem rejonów przejść dla pieszych. W rejonie skrzyżowań mundurowi wykorzystują Ruchome Stanowisko Dowodzenia i drona, które rejestruje wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego. Działania potrwają do 22.00” – informuje policja.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego katowiccy policjanci przypominają o obowiązkach kierowcy względem pieszego:

  • w strefie zamieszkania pieszy może się poruszać swobodnie po całej przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym przypadku);
  • pieszy ma pierwszeństwo, znajdując się na przejściu dla pieszych;
    zabrania się omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych;
    zabrania się wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim.

Drogówka apeluje również do pieszych, aby przed wejściem na jezdnię rozejrzeli się i upewnili, że zostali dostrzeżeni przez kierowcę i mogą bezpiecznie przejść na drugą stronę. Piesi, znajdując się na jezdni, dla własnego bezpieczeństwa powinni zachować czujność i upewnić się, czy nie zmieniły się warunki na drodze i bez względu na posiadane pierwszeństwo pamiętać o obserwacji pojazdów.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
12 + 12 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.