Katowice osiedle Tysiąclecia / fot Przemysław Borsuk / UM Katowice
Reklama

Na osiedlu Tysiąclecia mieszkańcy zatrzymali nocną prohibicję. Zadecydowane „nie” w konsultacjach społecznych w sprawie wprowadzenia zakazu nocnej sprzedaży alkoholu. Obecnie takie rozwiązanie funkcjonuje na terenie 6 dzielnic w mieście. 

Dotychczas na wniosek społeczności lokalnych, konsultacje zostały przeprowadzone w 8 dzielnicach. W przypadku Giszowca i Zawodzia mieszkańcy w sposób zdecydowany nie wyrazili aprobaty dla takiego rozwiązania” – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic. „Podobnie jest w przypadku Osiedla Tysiąclecia. Przeprowadziliśmy tam konsultacje społeczne i zgodnie z wolą mieszkańców osiedla podjąłem decyzję o odstąpieniu od przygotowania projektu uchwały wprowadzającej ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu na terenie tej dzielnicy” – dodaje prezydent.

Reklama

Z początkiem listopada uruchomiono konsultacje społeczne w sprawie ewentualnego wprowadzenia ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu na terenie Osiedla Tysiąclecia. Była to reakcja na podjęcie stosownej uchwały przez Radę Dzielnicy nr 9 Osiedle Tysiąclecia. Opinie mieszkańców były zbierane na przełomie listopada i grudnia na dwa sposoby: w trakcie otwartego spotkania w dzielnicy, które odbyło się 28 listopada w siedzibie Spółdzielni Mieszkaniowej „Piast” przy ul. Zawiszy Czarnego 8 oraz poprzez formularz konsultacyjny. Ankiety można było wypełniać online na stronie katowice.eu/konsultacje lub tradycyjnie za pomocą formularza papierowego do pobrania w dwóch dzielnicowych bibliotekach (przy ul. Chrobrego 2 i ul. Piastów 20). Dostępne były od 20 listopada do 4 grudnia.

W trakcie konsultacji wpłynęły 1 523 formularze, jednak 470 ankiet (31%) zostało uznanych za nieważne. Powodem ich unieważnienia były m.in. brak danych osobowych lub niepełne dane na formularzu czy oddawanie głosów przez mieszkańców spoza dzielnicy. Przeciw wprowadzeniu ograniczeń w zakresie nocnej sprzedaży alkoholu na terenie Osiedla Tysiąclecia opowiedziało się 74% osób biorących udział w głosowaniu (781 osób), które poprawnie wypełniły formularz ankietowy. 271 osób (prawie 26%) opowiedziało się za wprowadzeniem regulacji prawnych dotyczących godzin sprzedaży alkoholu, a 1 osoba nie miała zdania w temacie.

Pierwsze ograniczenie dot. nocnej sprzedaży alkoholu zostało wprowadzone uchwałą Rady Miasta Katowice w lipcu 2018 roku w Śródmieściu. W kolejnych latach doszły dzielnice: Szopienice-Burowiec i Załęże – od lutego 2021 r., Dąbrówka Mała i Bogucice – od lipca 2022. Do wymienionych dzielnic w czerwcu tego roku dołączyła Koszutka.

Celem wprowadzenia nocnej prohibicji jest ograniczenie spożywania alkoholu  w nieprzeznaczonych do tego celu miejscach. Zakaz nocnej sprzedaży alkoholu nie dotyczy pubów czy restauracji, które swoim klientom dalej mogą serwować tego rodzaju asortyment. Zapisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pozwalają gminom na wprowadzenie prohibicji wyłącznie w całych dzielnicach, co oznacza, że nie może być ona wprowadzona na wybranym obszarze czy też ulicy.

Jak pokazują statystyki, wprowadzenie tzw. nocnej prohibicji wpływa na liczbę interwencji z alkoholem w tle. W 2017 roku katowiccy strażnicy miejscy interweniowali w związku ze spożyciem alkoholu 2043 razy, a w 2022 roku 1256 razy, natomiast doprowadzeń do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania w 2017 r. było 742, a w 2022 r. – 514.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
20 − 2 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.