Katowice i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia starają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 pod hasłem Play! / Fot. K. Kalkowski
Reklama

Katowice po raz kolejny chcą być Europejską Stolicą Kultury. Tym razem starają się o tytuł wraz z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Decyzją międzynarodowego jury miasto trafiło na tzw. krótką listę konkursu, wraz z Bielskiem, Lublinem oraz Kołobrzegiem.

„Kandydatura Katowic i GZM na tzw. krótkiej liście konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 to już ogromny sukces. Międzynarodowa komisja doceniła nasz wniosek i zawarte w nim pomysły oraz potencjał, jakim dysponujemy wraz z Metropolią, a także bardzo wysoko oceniła prezentację. O skali sukcesu niech świadczy fakt, że w konkursie wzięła udział rekordowa, także w sakli europejskiej, liczba miast, bo aż 12. Katowice znalazły się w finale wraz z trójką z nich – Bielskiem-Białą, Lublinem i Kołobrzegiem. Bardzo ważne jest także to, że wniosek powstawał wraz z mieszkańcami i twórcami z Katowic i Metropolii”– Marcin Krupa, prezydent Katowic. „To dopiero półmetek naszych starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, jednak już teraz dziękuję za ogrom pracy wykonany przez wszystkich zaangażowanych i lobbujących” – dodaje.

Reklama

Katowice wystartowały w konkursie jako reprezentant całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Program, jaki znalazł się więc we wniosku, został przygotowany w porozumieniu z twórcami i ludźmi kultury z 41 miast i gmin GZM i skonstruowany tak, aby mógł trafić do jak najszerszej grupy mieszkańców. Motywem przewodnim jest hasło Play!, które otwiera kulturę na zjawiska do tej pory w niej marginalizowane, choćby kulturę gier wideo czy sporty miejskie. Zaprezentowany program wykorzystuje wszystkie atuty Katowic i Metropolii, w tym intensywne życie muzyczne, tradycje amatorskich ruchów artystycznych (w tym malarstwa naiwnego) czy inwestycji takich jak Hub gamingowo-technologiczny tworzony na Nikiszowcu. 

„Bardzo cieszę się, że odważyliśmy się na ten krok i włączyliśmy się w starania o tytuł ESK 2029. Te starania pokazują, że dobrym pomysłem było utworzenie Metropolii” – podkreślał Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM. „Jestem przekonany, że zdobycie tego tytułu będzie ogromną korzyścią dla mieszkańców, bo Metropolia to jej mieszkańcy, a nasze działania są podejmowane na ich rzecz” – dodał.

„Jestem przekonany, że jeżeli chodzi o ubieganie się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 to wszystko co najlepsze dopiero przed nami. Dziękuję Katowicom za to, że firmują naszą wspólną kandydaturę oraz dzielą się swoim doświadczeniem w staraniu o ten zaszczytny tytuł. To ogromna szansa dla całego naszego regionu, aby pokazać jego mieszkańcom jak wiele wspaniałych miejsc i instytucji kultury, muzyki i sztuki mamy na terenie Metropolii – w miastach, które wchodzą w jej skład” – mówił Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Play! to zaproszenie do wspólnego przeżywania, ale i tworzenia. Ideą jest włączenie do gry jak najwięcej mieszkanek i mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Bo regułą Play! jest współdziałanie. Tylko tak można osiągnąć jeden z celów – lepsze relacje międzyludzkie, poprawę społecznego zaufania, większą integracją mieszkańców Metropolii. To właśnie cała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia będzie polem gry.

„Cieszę się, że w sprawie starań Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 włodarze wszystkich miast, pomimo różnic politycznych mówią jednym głosem. Głównym mottem Unii Europejskiej jest hasło „zjednoczona w różnorodności”. Taka też jest nasza Metropolia. Bo przecież nasze miasta są różne, są inne, ale poprzez tworzenie mostów łączących miasta np. w oparciu o kulturę ten projekt się sprawdza. Nie chodzi tutaj aby scalać i tworzyć jakąś jedną kulturę, ale by dochodziło do wymiany, aby stworzyć mieszkańcom warunki do poznawania różnych zakątków Metropolii” – mówi Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego, pomysłodawca wspólnego ubiegania się o tytuł ESK 2029 r.

W programie wydarzeń zaproponowanych w pierwszym wniosku konkursowym znalazł się m.in.: rozgrywający się w całej Metropolii międzynarodowy festiwal orkiestr dętych Move Your Brass, wielki, międzynarodowy plener malarzy nieprofesjonalnych towarzyszący wystawie Balkan Express czy interaktywna wystawa o historii gier wideo Game On!

„Nasza aplikacja zakłada kulturę dostępną i przystępną. Chcemy w tę grę włączyć jak największe grono mieszkańców. Stąd ta idea „Play!” hasła przewodniego naszej aplikacji. Play odnoszącego się do muzyki, zabawy, sportu. Cieszę się, że ta idea została pozytywnie oceniona przez jury. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie aplikacji i jej prezentację oraz prezydentom miast za wsparcie w naszych działaniach” – podkreślił Łukasz Kałębasiak, wicedyrektor Katowice Miasto Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek.

A to tylko mały wycinek spośród projektów artystycznych, społecznych i partycypacyjnych, które zostaną rozwinięte i uzupełnione w drugim wniosku konkursowym, jakie Katowice i GZM będzie musiało przedstawić jury konkursu  w 2024 roku. Obecnie na podstawie wniosków jurorów miasto przygotowuje zaktualizowany wniosek konkursowy, a następnie wizytę studyjną jurorów. Decyzję o tym, które miasto zostanie Europejską Stolicą Kultury 2029, poznamy najpewniej latem 2024 roku. 

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Solve : *
18 − 5 =


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.